Przejdź do zawartości

Zamach w Mogadiszu (2016)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zamach w Mogadiszu (2016)
Ilustracja
Położenie Mogadiszu
Państwo

 Somalia

Miejsce

Hotel Beach View oraz centrum miasta, Mogadiszu

Data

21 stycznia 2016

Liczba zabitych

20 osób

Liczba rannych

17 osób

Typ ataku

Masowe morderstwo, Samochód-pułapka

Sprawca

Asz-Szabab

brak współrzędnych

Zamach w Mogadiszu – zamach terrorystyczny, który miał miejsce 21 stycznia 2016 w Mogadiszu. Do zamachu przyznało się islamistyczne ugrupowanie Asz-Szabab powiązane z Al-Ka’idą.

Szczegóły zamachu[edytuj | edytuj kod]

Do zamachu doszło w czwartek w godzinach wieczornych. Terroryści zabarykadowali się w popularnej nadmorskiej restauracji Beach View w Mogadiszu. Czterech bojowników Asz-Szabab nadeszło od strony morza. Oddali najpierw kilka strzałów w kierunku klientów stojących przed lokalem, po czym wtargnęli do restauracji, krzycząc „Allāhu Akbar”.

O zmierzchu, samochód pułapka wjechał w wejście hotelu Beach View, po czym został zdetonowany. Godzinę później nastąpiła eksplozja drugiego auta, które znajdowało się w okolicach centrum Mogadiszu.

Policyjna interwencja zakończyła się w piątek rano, funkcjonariusze zdołali uratować wielu gości restauracji. W ataku zginęło łącznie 20 osób. Liczba ta uwzględnia terrorystów zabitych podczas interwencji policyjnej[1][2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/atak-islamistow-w-somalii-zginelo-20-gosci-restauracji,612841.html ,[dostęp 2016.01.26]
  2. http://www.kresy.pl/wydarzenia,bezpieczenstwo-i-obrona?zobacz/somalia-20-osob-zginelo-w-wyniku-ataku-na-popularny-hotel-i-restauracje, [dostęp 2016.01.26]