Przejdź do zawartości

Zamek Alego Paszy w Butrincie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zamek Alego Paszy w Butrincie
Symbol zabytku nr rej. X0109
Ilustracja
Państwo

 Albania

Miejscowość

Butrint

Rozpoczęcie budowy

XIII w.

Zniszczono

1798

Odbudowano

1819

Położenie na mapie Albanii
Mapa konturowa Albanii, na dole znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek Alego Paszy w Butrincie”
Ziemia39°44′30,09″N 19°59′33,23″E/39,741692 19,992564

Zamek Alego Paszy w Butrincie (alb.: Kalaja E Ali Pashes Ne Butrint) – zamek w Butrincie, w południowo-zachodniej Albanii, u ujścia kanału Vivari.

Początki twierdzy w Butrincie sięgają XIII wieku, kiedy stanowiła ona jeden z umocnionych ośrodków na terenie Despotatu Epiru. Rozwój twierdzy przypadł na czasy dominacji weneckiej w tej części Albanii. W początkach XVI w. Butrint był ważną bazą dla Wenecjan, operujących z Korfu, którzy w okolicach Butrintu zajmowali się połowem ryb i pozyskiwaniem drewna. W czasie konfliktów wenecko-osmańskich zamek wielokrotnie przechodził z rąk do rąk. Na mocy układu w Campo-Formio twierdzę wenecką w 1797 zajęły na krótko oddziały francuskie, które zniszczyły ją doszczętnie w 1798. Odbudowano ją w 1819 z inicjatywy osmańskiego możnowładcy Alego Paszy, dla którego była to jedna z najważniejszych rezydencji na ziemiach albańskich, kontrolująca ruch na morzu pomiędzy Korfu a wybrzeżem Albanii (po zajęciu przez Brytyjczyków Wysp Jońskich). Była to wówczas niewielka budowla na planie kwadratu, z trzema wieżami. Należała do systemu obronnego, obejmującego Tepelenę i Gjirokastrę, Porto Palermo i Libohovę.

Do czasów współczesnych zachowała się centralna wieża i część murów. Mury wznoszą się do wysokości pięciu metrów, zamek ma tylko jedno wejście od strony północnej. W 1948 została wpisana do rejestru zabytków chronionych przez państwo[1]. Obecnie pełni funkcję muzeum na wolnym powietrzu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Parku Kombëtar i Butrintit. Plani i Menaxhimit të Integruar (2020-2030) [online], kultura.gov.al [dostęp 2023-09-11] (alb.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]