Zamek Broughton

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zamek Broughton
Broughton Castle
Symbol zabytku nr rej. 1248742
Ilustracja
Widok na zamek
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Anglia

Miejscowość

Broughton

Inwestor

Sir John de Broughton

Ukończenie budowy

1300

Pierwszy właściciel

Sir John de Broughton

Położenie na mapie Oxfordshire
Mapa konturowa Oxfordshire, u góry nieco na lewo znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek Broughton”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, na dole po prawej znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek Broughton”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, blisko centrum po prawej na dole znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek Broughton”
Ziemia52°02′26″N 1°23′31″W/52,040556 -1,391944
Strona internetowa
Sala główna (Great Hall)
Budynek bramny 
Formalny ogród

Broughton Castle – średniowieczny zamek położony w pobliżu angielskiej miejscowości Broughton, około 3 km na południowy zachód od Banbury, w hrabstwie Oxfordshire przy drodze B4035. Posiadłość jest domem rodu Fiennes, baronów Saye i Sele. Zamek otoczony jest szeroką fosą i rozległym parkiem. Obiekt jest otwarty dla zwiedzających w okresie letnim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zamek został zbudowany jako posiadłość przez Sir Johna de Broughton w 1300 roku w miejscu zbiegu trzech strumieni tworzących naturalną fosę. W 1377 roku został sprzedany Williamowi z Wykeham, biskupowi Winchesteru, i od tamtej pory pozostaje w tej rodzinie. W 1406 roku oryginalny budynek został zwieńczony blankami przez Sir Thomasa z Wykeham. W 1451 roku przeszedł na drodze dziedziczenia do rodziny Fiennes, baronów Saye and Sele. W 1550 roku Richard Finnes rozpoczął przebudowę średniowiecznego dworu w dom w stylu Tudorów, znacznie go rozbudowując[1]. W zamku kilkakrotnie przebywał z wizytą król Jakub I

W XVII w. William Finnes, 1. wicehrabia Saye and Sele, był jednym z czołowych liderów opozycji przeciwko Karolowi I. W latach poprzedzających wojnę domową wykorzystywał on zamek jako miejsce spotkań sympatyków Parlamentu[2], takich jak John Pym i John Hampden. W 1642 roku 1. wicehrabia zgromadził armię i poprowadził wojska do walki przeciw królowi w nierozstrzygniętej bitwie pod Edgehill. W ciągu kolejnych dni wojska rojalistów obległy zamek, sprawnie pokonując obrońców i zajmując go na pewien czas. Po zakończeniu działań wojennych konieczna była naprawa zniszczeń dokonanych przez działa rojalistów. 1. wicehrabiemu udało się uniknąć podpisania wyroku śmierci na króla Karola I i dzięki temu zdołał naprawić stosunki z koroną po restauracji monarchii w Wielkiej Brytanii.

W XIX w zamek popadł w ruinę, jednak odratował go Frederick Finnes, 16. Lord Saye and Sele, sprowadzając do zamku wiktoriańskiego architekta, Sir George’a Gilberta Scotta. Ogrody zostały przekształcone przez Lady Algernon Gordon-Lennox[3], edwardiańską bywalczynię salonów, która na przełomie XIX i XX w. wynajmowała Broughton Castle. Gościła tam również Edwarda VII.

Zamek Broughton nadal pozostaje siedzibą rodu Fiennes. Zamieszkiwał go 21. baron z małżonką, a od 2015 roku jego syn z rodziną.

Literatura[edytuj | edytuj kod]

W kwietniu 2009 roku została wydana powieść autorstwa Williama Fiennesa, The Music Room, będąca fabularyzowanym pamiętnikiem lat dzieciństwa spędzonego w (choć nie nazwanym wprost) Broughton Castle z cierpiącym na epilepsję bratem. Powieść została określona jako „piękny poemat złożony w hołdzie jego rodzinie, rodzicom, magicznemu, otoczonemu fosą zamkowi, który był jego domem” (Scotland on Sunday)[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Fry, Plantagenet Somerset, The David & Charles Book of Castles, David & Charles, 1980.
  2. Furtado, Peter; Geddes, Candida; Harris, Nathaniel; Harrison, Hazel; Pettit, Paul (1987).
  3. "The Garden". broughtoncastle.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-12-24)]..
  4. Scotland on Sunday: "Here be gargoyles: An interview with William Fiennes". [dostęp 2015-10-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-04-14)].