Zamek Dolwyddelan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zamek Dolwyddelan
Ilustracja
Ruiny zamku Dolwyddelan
Państwo  Wielka Brytania
Księstwo  Walia
Położenie na mapie Conwy
Mapa lokalizacyjna Conwy
Ruiny zamku Dolwyddelan
Ruiny zamku Dolwyddelan
Położenie na mapie Walii
Mapa lokalizacyjna Walii
Ruiny zamku Dolwyddelan
Ruiny zamku Dolwyddelan
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
Ruiny zamku Dolwyddelan
Ruiny zamku Dolwyddelan
Ziemia53°03′11″N 3°54′29″W/53,053056 -3,908056

Zamek Dolwyddelan – zamek położony w pobliżu miejscowości Dolwyddelan w hrabstwie Conwy w pónocnej Walii. Wybudowany w czasach panowania księcia Llywelyna Wielkiego[1] (1173 - 1240), prawdopodobnie pomiędzy 1210 a 1240. W założeniu władcy miał stanowić strategicznie ważny element obrony Walii wraz z pobliskim zamkiem Dolbadarn i Prysor. Pierwotnie składał się z jednej wieży i muru okalającego podwórze. Po upadku Księstwa Walii, Anglicy dobudowali drugą wieżę i odtąd zamek składał się z dwóch wież na planie prostokąta, połączonych nieregularnym murem.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zamek posadowiony na wzgórzu, kontrolował ważny trakt prowadzący w kierunku północnej Walii. W trakcie drugiej kampanii walijskiej tj. 18 stycznia 1283, zamek został zdobyty przez siły króla Edwarda I. Obrona załogi Llywelyna ab Gruffydd pozwoliła zatrzymać wojska angielskie w zatoce przez jakiś czas. Anglicy przystąpili do modyfikacji umocnień zamku i obsadzili zamek swoim garnizonem. Obecność Anglików na zamku trwała do 1290 roku, gdy zakończono budowę tzw. „żelaznego pierścienia” zamków z dostępem do morza tj.zamki: Conwy, Beaumaris, Harlech, Caernarfon. Stara forteca walijska okazała się przestarzała i zbyt mała do utrwalania zdobyczy angielskich. Zamek był zamieszkiwany w XV w. przez lokalnego możnowładcę lorda Maredudd ap Ieuan, który dodał dodatkowy wyższy poziom do istniejącej wieży. W XIX w. lord Willoughby de Eresby dokonał częściowej przebudowy; za jego sprawą wieże zwieńczono blankami. Do naszych czasów przetrwała jedynie walijska baszta, po angielskiej pozostała jedynie część ściany - fakt ten Walijczycy uznają za swego rodzaju sprawiedliwość dziejową.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mark Morris. Out&About Where history happened. The conquest of Wales. „BBC History Magazine”. 12, s. 82, sierpień 2011. Londyn: Bristol Magazines Ltd.. ISSN 1469-8552. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]