Zamek Landskron

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zamek Landskron
Ilustracja
Ruiny zamku Landskron
Państwo  Niemcy
Kraj związkowy  Meklemburgia-Pomorze Przednie
Inwestor Ulrich II von Schwerin
Rozpoczęcie budowy 2 poł. XVI w.
Pierwszy właściciel rodzina von Schwerin
Położenie na mapie Meklemburgii-Pomorza Przedniego
Mapa lokalizacyjna Meklemburgii-Pomorza Przedniego
Ruiny zamku Landskron
Ruiny zamku Landskron
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
Ruiny zamku Landskron
Ruiny zamku Landskron
Ziemia53°45′56,82″N 13°22′45,76″E/53,765783 13,379378
Plan zamku

Zamek Landskron (niem. Burg Landskron lub Veste Landskron) – ruiny zamku w niemieckim kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie koło wsi Janow w pobliżu Altentreptow na terenie Pomorza Zachodniego. Zamek ten został zbudowany w drugiej połowie XVI wieku przez rodzinę von Schwerin, dworzan książąt pomorskich; nadanie mu nazwy "korona kraju" (niem. Landskron) wywołało niezadowolenie książąt pomorskich.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Landskron, wzniesiony z głazów narzutowych i częściowo z cegły, powstał w latach 1576-1579 z inicjatywy Ulricha II von Schwerin, syna wielkiego ochmistrza książąt wołogoskich Ulricha von Schwerin; zbudowano go na suchej wyspie wśród bagnistych łąk doliny rzeki Großer Landgraben, dopływu Tollense. Po śmierci Ulricha II przeszedł w ręce jego syna, Georga Ernsta von Schwerin, a następnie syna Georga Ernsta, Ulricha Wiganda von Schwerin. Po bezpotomnej śmierci Ulricha Wiganda w 1651 roku stał się własnością jego siostry, Anny, i został opuszczony. Już w 1668 roku był niezamieszkany i stopniowo popadł w ruinę. W XIX wieku ruiny te stały się popularnym miejscem wycieczek; w 1852 roku na terenie przedzamcza zbudowano gospodę.

Ruiny domu bramnego zamku Landskron

Plan zamku[edytuj | edytuj kod]

Kompleks zamkowy, otoczony fosą i murami obwodowymi o wysokości około 3 metrów, składał się z przedzamcza i zamku głównego, zbudowanego na planie prostokąta o wymiarach 15 na 25 metrów; w narożnikach budowli znajdowały się czterokondygnacyjne okrągłe wieże, z których najlepiej zachowała się wieża południowo-zachodnia. Wjazd na przedzamcze, na którym znajdują się ruiny wartowni, kaplicy zamkowej i stajni, prowadził przez dom bramny.

W odległości 4 kilometrów na północny zachód od zamku Landskron znajduje się zamek Klempenow.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]