Zamek Landskron (Karyntia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zamek Landskron
Symbol zabytku nr rej. 35131
Ilustracja
Państwo  Austria
Kraj związkowy  Karyntia
Adres Landskron
Schlossbergweg 30
Typ budynku zamek
Plan budynku
Plan budynku
Położenie na mapie Karyntii
Mapa konturowa Karyntii, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Zamek Landskron”
Położenie na mapie Austrii
Mapa konturowa Austrii, na dole znajduje się punkt z opisem „Zamek Landskron”
46°38′32,51″N 13°53′48,98″E/46,642364 13,896939
Strona internetowa

Zamek Landskron (niem. Burg Landskron, słoweń. Grad Vajškra) – ruiny zamku na północny wschód od Villach w Karyntii, w południowej Austrii. Pochodzące z początku XIV wieku ruiny zamku znajdują się na wysokości 658 m n.p.m. Obecnie funkcjonuje w nich restauracja oraz organizowane są pokazy ptaków drapieżnych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zamek istniał już w 1330 roku, kiedy został przejęty przez grafów Ortenburga. Natomiast po raz pierwszy zamek Landskron został wspomniany w dokumencie z 25 lipca 1351 roku[1], kiedy książę Albrecht II Kulawy zakupił fortecę. W 1392 roku Habsburgowie przekazali zamek w zastaw hrabiemu Celje Hermanowi II[1].

W 1542 roku cesarz Ferdynand I Habsburg sprzedał zamek Landskron Christophowi Khevenhüllerowi[1], który uczynił go swoją główną rezydencją i przebudował w stylu renesansowym. W 1552 roku w zamku Landskron gościł cesarz Karol V[1]. W celu zabezpieczenia zaopatrzenia w wodę w latach 1584-1594 wykopano studnię o głębokości 150 metrów[2].

Podczas wojny trzydziestoletniej, w 1628 roku zamek Landskron został skonfiskowany przez cesarza Ferdynanda II protestanckiej rodzinie Khevenhüllerów [2]. W 1639 roku zamek zakupili Dietrichsteinowie[1]. Chociaż na mocy pokoju westfalskiego, kończącego wojnę trzydziestoletnią w 1648 roku, rodzina Khevenhüllerów powinna odzyskać dawną własność, jednak nie była ona w stanie tego wyegzekwować w trwającym 67 lat sporze prawnym[2]. Rodzina Dietrichsteinów nie rezydowała w Landskronie, a niepewny stan prawny powstrzymywał inwestycje[2].

W 1812 roku dach zamku spłonął od uderzenia pioruna[1]. Nie został on odremontowany, co doprowadziło do powolnego popadania budowli w ruinę[2] Z czasem zamek zaczął być wykorzystywany przez okoliczną ludność jako źródło materiałów budowlanych [2].

W 1953 roku ruiny zamku zostały zabezpieczone i otwarto w nich restaurację[1][2]. W zamku działa ptaszarnia, w której hodowane są ptaki drapieżne, organizowane są również ich pokazy[3].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Główny budynek zamku składał się z dwóch długich, cztero- i pięciopiętrowych skrzydeł, krzyżujących się pod kątem prostym, z krótkimi bocznymi skrzydłami na końcach[2]. Skrzydła zachodnie i północne były niegdyś czterokondygnacyjne. Od zachodu zachowały się tylko ściany dwóch najniższych pięter[2]. W drugiej połowie XX wieku przekształcono je w restaurację[2]. W północnej części znajdowała się potężna wieża, która prawdopodobnie była średniowieczną siedzibą i ówczesnym centrum kompleksu, górowała ona nad strefą dachu sąsiednich budynków o trzy piętra[2].

Na południe od przedłużenia zachodniego skrzydła, znajduje się gotycka kaplica[2]. Jest to mała, wydłużona budowla z półkolistym chórem[2]. Nad wschodnią ścianą nawy wznosi się ośmioboczna dzwonnica[2]. Ściany kaplicy nadal stoją do wysokości czterech metrów[2]. Część witraży kaplicy z 1570 roku jest przechowywana w Muzeum Krajowym Karyntii w Klagenfurcie[2].

Fotografie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Geschichte (niem.). Burg Landskron. [dostęp 2019-04-13].
  2. a b c d e f g h i j k l m n o p Landskron (bei Villach) (niem.). burgen-austria.com. [dostęp 2019-04-13].
  3. Eagle show at Castle Landskron (ang.). [dostęp 2019-04-13].