Zamek Vogelöd

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zamek Vogelöd
Schloß Vogelöd: Die Enthullung eines Geheimnisses
Ilustracja
Gatunek

dramat, kryminał, horror, niemy

Data premiery

7 kwietnia 1921

Kraj produkcji

Niemcy

Język

niemiecki

Czas trwania

75 min

Reżyseria

Friedrich Wilhelm Murnau

Scenariusz

Carl Mayer

Główne role

Arnold Korff
Lulu Kyser-Korff
Olga Czechowa
Lothar Mehnert

Muzyka

Neil Brandt

Zdjęcia

László Schäffer
Fritz Amo Wagner

Scenografia

Hermann Warm

Kostiumy

Hause S. Adam

Produkcja

Erich Pommer

Wytwórnia

Uco-Film GmbH

Dystrybucja

Decla-Bioscop AG

Zamek Vogelöd (niem. Schloß Vogelöd: Die Enthullung eines Geheimnisses) – niemiecki dramat filmowy z gatunku kammerspiel z 1922 roku w reżyserii Friedricha Wilhelma Murnaua, zrealizowany na podstawie powieści Rudolpha Stratza pod tym samym tytułem[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Grupa mężczyzn spotyka się na kilkudniowym polowaniu na zamku Vogelöd, którego gospodarzem jest Herr von Vogelschrey. Z powodu deszczowej pogody spędzają czas w środku. Pojawia się nieproszony gość – hrabia Johann Oetsch podejrzewany o zastrzelenie swojego brata Petera kilka lat temu. Przybywa też wdowa po ofierze morderstwa wraz ze swoim nowym mężem, baronem Safferstättem. Zapowiadany jest kolejny gość – przybywający z Rzymu ojciec zakonny Faramund, przyjaciel zmarłego hrabiego.

Wkrótce przybywa ojciec Faramund, jednak znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Potęguje to podejrzenia wobec hrabiego Oetscha, który dodatkowo preferuje odmienny od reszty bywalców czas na łowy. Dodatkowo kilku gości ma koszmary podczas nocy i uznają zamek za nawiedzony. W następnych dniach hrabia Oetsch i baronowa oskarżają się nawzajem o morderstwo.

Niebawem ponownie pojawia się ojciec Faramund. Nie mogąc znieść napięcia baronowa wyjawia mu w tajemnicy, iż jej pierwsze małżeństwo nie było harmonijne. Nie mogąc znieść obsesji Petera na punkcie spirytualizmu chciała, żeby stało się z nim coś złego, a ich gość, baron Safferstätt zastrzelił go. Wyszła za barona, ale oboje odczuwali się pustkę.

Ojciec Faramund konfrontuje się z baronem i ujawnia się jako hrabia Oetsch, który wykorzystał opóźniające się przybycie prawdziwego Faramunda by móc dowieść swej niewinności. Dręczony sumieniem baron popełnia samobójstwo, a rezydenci zamku przepraszają hrabiego. Niedługo potem do zamku przybywa prawdziwy ojciec Faramund.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Troy Howarth, Christopher Workman: Tome of Terror: Horror Films of the Silent Era. Baltimore (Ohio): Midnight Marquee Press, 2016, s. 236. ISBN 978-1-936168-68-2.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]