Zamek w Châteaudun

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zamek w Châteaudun
Symbol zabytku nr rej. PA00097021
Ilustracja
Państwo

 Francja

Miejscowość

Châteaudun

Rozpoczęcie budowy

1170

Położenie na mapie Eure-et-Loir
Mapa konturowa Eure-et-Loir, na dole znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek w Châteaudun”
Położenie na mapie Francji
Mapa konturowa Francji, blisko centrum u góry znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek w Châteaudun”
Położenie na mapie Regionu Centralnego-Doliny Loary
Mapa konturowa Regionu Centralnego-Doliny Loary, blisko centrum u góry znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek w Châteaudun”
Ziemia48°04′14″N 1°19′25″E/48,070556 1,323611
Strona internetowa

Zamek w Châteaudun (fr. Château de Châteaudun) – zamek w mieście Châteaudun we Francji, położony w departamencie Eure-et-Loir. Zaliczany do zamków nad Loarą.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Oryginalnie budowa zamku trwała pomiędzy XII a XVI wiekiem.

Budowę zamku zapoczątkował władca Blois, Tybald V Dobry w 1170 roku. W latach 1451-1493 w zamku dokonano budowę "Wielkiej Kaplicy". W skład wielkiej kaplicy wchodziło także miejsce dla chóru oraz budowa kaplicy wysokiej. Budowa tej części zamku trwała w latach 1451-1454. Uzupełnieniem pomieszczeń sakralnych był montaż organów, pochodzących z roku 1460.

W XV wieku zamek należał do Jeana de Dunois, bastarda Orleańskiego. Za jego czasów dokonała się znaczna rozbudowa zamku. W latach 1458-1468 zbudowano m.in. większość skrzydła zachodniego.

Za czasów władania zamkiem przez Franciszka I Orleańskiego w latach 1469-1491 dokonała się budowa północnego skrzydła Château de Châteaudun. Ostateczne zakończenie prac nad budową zamku odbyło się za panowaniem na zamku, Franciszka II Orleańskiego. Wówczas dobudowano jedno z piętr zamku oraz skonstruowano schody łączące większość skrzydeł.

W latach 30 XX wieku Château de Châteaudun zostało poddane licznym pracom restauracyjnym ze strony francuskiego rządu. Prace restauracyjne były kontynuowane przez następne lata dzięki czemu został przywrócony wygląd zamku z czasów jego budowy

W 1918 roku zamek został zarejestrowany jako monument historyczny i obecnie podlega ochronie ze strony Francuskiego Ministerstwa Kultury.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]