Zamek w Villandry

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zamek w Villandry
Symbol zabytku nr rej. PA00098286
Ilustracja
Państwo

 Francja

Miejscowość

Villandry

Właściciel

rodzina Carvallo

Położenie na mapie Indre i Loara
Mapa konturowa Indre i Loara, blisko centrum na lewo u góry znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek w Villandry”
Położenie na mapie Francji
Mapa konturowa Francji, blisko centrum na lewo u góry znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek w Villandry”
Położenie na mapie Regionu Centralnego-Doliny Loary
Mapa konturowa Regionu Centralnego-Doliny Loary, po lewej nieco na dole znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek w Villandry”
Ziemia47°20′26″N 0°30′46″E/47,340556 0,512778
Strona internetowa

Zamek w Villandry (fr. Château de Villandry) – zamek w miejscowości Villandry we Francji położony w departamencie Indre i Loara. Zaliczany do Zamków nad Loarą.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Na miejscu obecnego zamku stała starożytna forteca, która uległa zniszczeniu około XIV wieku. Nowy zamek zgodnie powstał zostać zbudowany w I połowie XV wieku. Przez następne dwa wieki od czasu wybudowania zamkiem władała rodzina Le Breton. Około XVII wieku zamek został sprzedany markizowi de Castellane. W czasie rewolucji francuskiej, zamek został skonfiskowany, a następnie przejęty przez Józefa Bonaparte.

W 1906 roku zamek zakupił doktor Joachim Carvallo, który wydał ogromną fortunę na dzieła sztuki oraz inne obiekty dekoracyjne. Jednym z projektów wykonanych przez Carvallo było wykonanie majestatycznego ogrodu w stylu renesansowym. Ogród ten został ozdobiony licznymi żywopłotami, a także ogrodem zimowym.

Od 1934 roku Château de Villandry posiada status monument historique.

Obecnie zamek nadal pozostaje własnością rodziny Carvallo, jednakże jest on dostępny do zwiedzania. Jest jednym z najczęściej odwiedzanych zamków we Francji.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]