Zaroślak kolumbijski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zaroślak kolumbijski
Atlapetes blancae[1]
Donegan, 2007
ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ptaki

Podgromada

Neornithes

Infragromada

ptaki neognatyczne

Rząd

wróblowe

Podrząd

śpiewające

Rodzina

pasówki

Rodzaj

Atlapetes

Gatunek

zaroślak kolumbijski

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]

Zasięg występowania
Mapa występowania

Zaroślak kolumbijski[3] (Atlapetes blancae) – gatunek ptaka z rodziny pasówek (Passerellidae). Występuje endemicznie w Kolumbii – w departamencie Antioquia (stąd jego angielska nazwa zwyczajowa – Antioquia Brush-finch – „zaroślak z Antioquia”).

Gatunek został naukowo opisany w 2007 roku na podstawie trzech okazów muzealnych schwytanych w departamencie Antioquia, które wcześniej były oznakowane jako okazy zaroślaka ciemnego (Atlapetes schistaceus). Wszystkie trzy okazy muzealne zostały zebrane w XX w., ale tylko jeden z nich opatrzony jest datą – 1971.

Naukowa nazwa gatunkowa – blancae – upamiętnia kolumbijską lepidopterologBlancę Huertas, która często współpracowała z ornitologiem Thomasem Doneganem (który opisał gatunek) z kolumbijskiej organizacji ornitologicznej Fundación ProAves.

Poszukiwania ptaka w departamencie Antioquia w latach 2007 i 2008 nie przyniosły rezultatu, ale w styczniu 2018 roku odkryto niewielką populację w gminie San Pedro de los Milagros, niedaleko miejsca typowego. Zaobserwowane ptaki przebywały w niewielkich płatach zarośli, w bliskim sąsiedztwie siedzib ludzkich[2][4].

IUCN uznaje zaroślaka kolumbijskiego za gatunek krytycznie zagrożony (CR, Critically Endangered) nieprzerwanie od 2009 roku. Liczebność populacji szacuje się na nie więcej niż 50 dorosłych osobników[2][4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Atlapetes blancae, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c Atlapetes blancae, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  3. Systematyka i nazwy polskie za: P. Mielczarek & M. Kuziemko: Rodzina: Passerellidae Cabanis & Heine, 1850-51 - pasówki - New world sparrows and allies (wersja: 2021-01-20). [w:] Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2021-02-10].
  4. a b Species factsheet: Atlapetes blancae. BirdLife International, 2021. [dostęp 2021-02-10]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]