Zastawki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Zastawki – różnego typu błoniaste fałdy występujące głównie w układzie krwionośnym i limfatycznym; warunkują jednokierunkowy przepływ krwi (na granicy przedsionków i komór serca, w ujściu aorty i pnia płucnego, w żyłach lub naczyniach limfatycznych).

Sztuczne zastawki serca wykonuje się z materiałów metalicznych i tworzyw sztucznych. Są wszczepiane do serca w przypadku nieodwracalnych zmian zastawek naturalnych. Stosowane są także zastawki z materiałów pochodzenia biologicznego.

Rodzaje zastawek[edytuj | edytuj kod]

  1. Zastawki serca:
    • zastawki przedsionkowo-komorowe: zbudowane z tkanki łącznej zbitej zawieszonej na aparacie włóknistym serca, pokrytej fałdem wsierdzia, przyczepiające się do mięśni brodawkowatych serca (musculi papillares) za pomocą strun ścięgnistych (chordae tendineae); należą tu:
    • zastawki tętnicze: tworzące kieszonki, zbudowane z jednej strony przez ścianę naczynia, a z drugiej przez trzy półksiężycowate płatki zastawkowe; na brzegu wolnym każdego z płatków prawie zawsze jest grudka płatka półksiężycowatego (nodulus valvulae semilunaris); należą tu:
  2. Zastawki żylne (valvule venosae) występujące w żyłach, zbudowane z fałdów błony wewnętrznej żyły.
  3. Zastawki chłonne (valvule lymphatica) występujące licznie w naczyniach chłonnych; budową przypominają zastawki żylne (fałd błony wewnętrznej), jednak większość z nich posiada w sobie włókna mięśniowe, co wskazuje na aktywny udział tych zastawek w przepływie chłonki.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kazimierz Krysiak, Krzysztof Świeżyński, Anatomia Zwierząt tom 2 - Narządy wewnętrzne i układ krążenia, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 2006, ISBN 83-01-13544-1
  • Anatol Akajewski, Anatomia Zwierząt Domowych tom 2, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa, 1997, ISBN 83-09-01817-7