Zawód:Architekt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zawód:Architekt
Częstotliwość dwumiesięcznik
Państwo Polska
Wydawca Izba Architektów RP
Pierwsze wydanie 2007
Redaktor naczelny Sebastian Osowski
Średni nakład 14.500 egz.
Format 215x290 mm
Liczba stron 124
ISSN 1898-486X
[zawod-architekt.pl Strona internetowa]

Zawód:Architekt (skrót Z:A) – polski magazyn architektoniczny, wydawany przez Izbę Architektów RP[1]. Ukazuje się od 2007 roku, jako następca wydawanego od 2004 roku Biuletynu Izby Architektów (BIA). Redaktorem naczelnym od początku jest Sebastian Osowski, realizację nadzoruje Komisja Wydawnicza Izby Architektów RP.

Program wydawniczy[edytuj | edytuj kod]

Zawód:Architekt jest czasopismem zawodowym o charakterze warsztatowo-organizacyjnym z elementami biznesu i prawa. Profil redakcyjny wynika z ustawowych[2] i statutowych[3] zadań Izby Architektów RP – dbałości o jakość usług wykonywanych na rzecz klientów (inwestorów), przy jednoczesnym zachowaniu wartości kulturowych i ładu przestrzennego, jako dobra publicznego. Magazyn „programowo” nie poświęca miejsca krytyce i twórczości architektonicznej. Publikacje dotyczą związków architektury z jakością życia społecznego, prawem i porządkiem przestrzennym, spraw zawodowo-biznesowych, administracyjno-formalnych, organizacji pracy architekta, relacji z urzędnikami i inwestorami.

Z:A zawiera m.in. następujące działy:

 • doświadczenia zawodowe (głównie wywiady),
 • studia przypadków (case studies),
 • biznes i zarządzanie,
 • arch i kultura,
 • izba architektów,
 • technika w architekturze,
 • prawo (w tym m.in. cykl „Defekty prawa inwestycyjnego”),
 • sport, podróże, pasje,
 • a także felietony autorskie, panele dyskusyjne i odcinki Grupy Archisława – pierwszego polskiego komiksu architektonicznego.

Czasopismo samorządu zawodowego architektów utrzymywane jest z publikacji reklam, dzięki którym realizuje ustawowe zadanie nałożone przez państwo, jakim jest współdziałanie w doskonaleniu kwalifikacji zawodowych architektów (art. 8 pkt 8 ustawy o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów[4]).

Dostępność[edytuj | edytuj kod]

Publikacja jest rozsyłana bezpłatnie do członków Izby Architektów RP (architektów IARP). Według stanu na dzień 20 lipca 2017 roku Zawód:Architekt_#56 został wysłany do 11.792 architektów IARP. Dla osób niezrzeszonych dostępny w abonamencie oraz jako numery archiwalne. Dostępna jest bezpłatna wersja on-line[5].

Weryfikacja[edytuj | edytuj kod]

Nakład Z:A jest audytowany przez Związek Kontroli Dystrybucji Prasy (ZKDP)[6]. Część danych jest ogólnodostępna[7], co pozwala osobom i firmom nie zrzeszonym w ZKDP weryfikować informacje podawane przez wydawców[8]. Wysokość nakładu Z:A weryfikowana jest także przez samą Izbę Architektów, która musi zapewniać obowiązkowe otrzymywanie czasopisma przez wszystkich członków samorządu architektów (a dodatkowo czasopismo otrzymują m.in. administracja publiczna, samorządy lokalne, uczelnie, biblioteki).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. http://www.izbaarchitektow.pl/pokaz.php?id=93 Wydawnictwa Izby Architektów.
 2. Dz.U. z 2001 r. Nr 5, poz. 42 Ustawa o samorządach na stronie sejmowej (pdf).
 3. http://www.izbaarchitektow.pl/pokaz.php?id=195 Statut Izby Architektów RP.
 4. treść ustawy.
 5. http://www.zawod-architekt.pl/archiwum.php Lista wydań Z:A.
 6. https://www.teleskop.org.pl/zkdp/index.jsp?p=memberPreview&memberId=598 Wpis na temat Z:A w serwisie ZKDP.
 7. https://www.teleskop.org.pl/zkdp/index.jsp?p=publicData Ogólnodostępne dane ZKDP. Dane o dwumiesięczniku Zawód:Architekt można znaleźć w plikach z miesięcy nieparzystych w arkuszu/zakładce „czasopisma branżowe bezpłatne” (ostatni arkusz pliku XLS).
 8. Informacje ZKDP - projekt PrasaPlus, https://www.prasaplus.pl/titlesReports/titleReport/7465/10/9,.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]