Zawór Presta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zawór Presta w pozycji zamkniętej – nakrętka zabezpieczająca jest odkręcona

Zawór Presta – rodzaj zaworu stosowanego w dętkach rowerowych. Zwany również wentylem SV lub rzadziej FV.

Budowa[edytuj]

Zawór składa się z gwintowanej zewnętrznie metalowej rurki, zwulkanizowanej z dętką, oraz rdzenia osadzonego na zewnętrznym końcu rurki. Dodatkowo może być wyposażony w nakrętkę zabezpieczającą przed zabrudzeniem.

Rdzeń zaworu ma postać tulei z umieszczonym na stałe gwintowanym tłoczkiem. Na tłoczku, również na stałe, umieszczona jest nakrętka blokująca zawór – w pełni dokręcona unieruchamia tłoczek, odkręcona pozwala na jego ruch; do otwarcia zaworu potrzebne jest wciśnięcie tłoczka, w przeciwnym razie ciśnienie panujące w dętce domyka zawór.

Zastosowanie[edytuj]

Zawór stosowany jest w dętkach rowerów oraz w rowerowych obręczach bezdętkowych. Ma najmniejszą średnicę z trzech popularnych wentyli rowerowych, dlatego dominuje on w obręczach rowerów profesjonalnych i amatorskich, gdzie istotna jest jak największa wytrzymałość koła (większy otwór w obręczy bardziej osłabia jej konstrukcję). Najmniejsza średnica (oraz często znaczna długość) powoduje jednak, że ten typ wentyli jest najbardziej podatny na mechaniczne uszkodzenia, jak złamanie czy wygięcie.

Zobacz też[edytuj]