Zawór Presta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zawór Presta w pozycji zamkniętej – nakrętka zabezpieczająca jest odkręcona

Zawór Presta – rodzaj zaworu stosowanego w dętkach rowerowych. Zwany również wentylem SV lub rzadziej FV.

Budowa[edytuj]

Zawór składa się z gwintowanej zewnętrznie metalowej rurki, zwulkanizowanej z dętką, oraz rdzenia osadzonego na zewnętrznym końcu rurki. Dodatkowo może być wyposażony w nakrętkę zabezpieczającą przed zabrudzeniem.

Rdzeń zaworu ma postać tulei z umieszczonym na stałe gwintowanym tłoczkiem. Na tłoczku, również na stałe, umieszczona jest nakrętka blokująca zawór – w pełni dokręcona unieruchamia tłoczek, odkręcona pozwala na jego ruch; do otwarcia zaworu potrzebne jest wciśnięcie tłoczka, w przeciwnym razie ciśnienie panujące w dętce domyka zawór.

Zastosowanie[edytuj]

Zawór stosowany jest w dętkach rowerów oraz w rowerowych obręczach bezdętkowych. Ma najmniejszą średnicę z trzech popularnych wentyli rowerowych, dlatego dominuje on w obręczach rowerów profesjonalnych i amatorskich, gdzie istotna jest jak największa wytrzymałość koła (większy otwór w obręczy bardziej osłabia jej konstrukcję). Najmniejsza średnica (oraz często znaczna długość) powoduje jednak, że ten typ wentyli jest najbardziej podatny na mechaniczne uszkodzenia, jak złamanie czy wygięcie. Wg wielu pasjonatów rowerowych dużo lepiej trzyma ciśnienie niż pozostałe wentyle.[potrzebny przypis]

Zobacz też[edytuj]