Zefram Cochrane

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zefram Cochrane
Postać z Star Trek
Pierwsze wystąpienie

Star Trek: Seria oryginalna (odcinek Metamorfoza)

Ostatnie wystąpienie

Star Trek: Pierwszy kontakt

Twórca

Gene L. Coon

Grany przez

Glenn Corbett
James Cromwell

Dane biograficzne
Data urodzenia

lata 30. XXI wieku

Inne informacje
Zajęcie

naukowiec, wynalazca

Zefram Cochrane – fikcyjna postać ze świata Star Trek. Jest pierwszym człowiekiem, który dokonał lotu z prędkością warp. Główny konstruktor pierwszego pojazdu o tym napędzie nadświetlnym – Phoenix.

Aktorzy[edytuj | edytuj kod]

Wzmianki o dr Cochranie pojawiały się we wszystkich serialach, a także w niektórych filmach pełnometrażowych Star Trek. Jego postać bezpośrednio pojawiała się na ekranie tylko 2 razy: W filmie Star Trek: Pierwszy kontakt – gdzie odtwórcą roli był James Cromwell oraz w serialu Star Trek: Seria oryginalna – zagrał go Glen Corbett. W pilocie serialu Star Trek: Enterprise pokazany został fragment przemówienia dr Cochrane'a. Jest to jednak najprawdopodobniej scena wycięta z filmu Star Trek:First Contact.

„Śmiało kroczyć tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden człowiek...”[edytuj | edytuj kod]

To boldly go where no man has gone beforeŚmiało kroczyć tam, gdzie nie dotarł żaden człowiek – to motto przyświecające całej serii Star Trek. W pilocie serialu Star Trek:Enteprise, dowiadujemy się, że wypowiedział je Zefram Cochrane podczas inauguracji kompleksu badawczego Warp 5 Complex.

W tym miejscu powstanie potężny silnik. Pozwoli on nam na podróżowanie sto razy szybciej, niż obecnie. W zasięgu ręki znajdą się tysiące zamieszkanych planet. Będzie nam dane badać nowe, obce światy oraz szukać nowych form życia i cywilizacji. Pozwoli nam śmiało kroczyć tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden człowiek...