Zegar elektroniczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przykład zegara elektronicznego
Wyświetlacz zegara elektronicznego
Przykład zegara zintegrowanego z piekarnikiem

Zegar elektroniczny to urządzenie elektroniczne, które wyświetla czas w sposób cyfrowy w przeciwieństwie do zegarów analogowych, w których użyte są wskazówki.

Konstrukcja[edytuj | edytuj kod]

W celu odmierzania czasu zegary elektroniczne korzystają zazwyczaj z prądu przemiennego o częstotliwości 50 bądź 60 herców lub rezonatora kwarcowego, tak jak jest to w przypadku zegara kwarcowego. Większość elektronicznych zegarów wyświetla godzinę, dzień, w 24-godzinnym formacie. W Stanach Zjednoczonych i kilku innych krajach stosowany jest powszechnie format 12-godzinny, z wyróżnikami typu AM (przed południem) lub PM (po południu).

Wyświetlacze[edytuj | edytuj kod]

Do wyświetlania czasu większość zegarów elektronicznych używa siedmiu segmentów LED, VFD lub wyświetlaczy LCD dla każdej z czterech cyfr. Segmenty zazwyczaj obejmują także inne elementy, które informują na przykład czy alarm jest ustawiony.

Ustawienia[edytuj | edytuj kod]

Ponieważ zegary elektroniczne zasilane są przez energię elektryczną, większość z nich należy zresetować za każdym razem, gdy są przenoszone lub zasilanie jest odłączane. Problem ten dotyczy w szczególności budziki, ponieważ na przykład przerwa w dostawie zasilenia w nocy skutkuje zwykle uruchomieniem alarmu o niewłaściwej porze.

Aby ograniczyć ten problem, zegary elektroniczne zawierają często baterię zapasową w celu podtrzymania czasu w okresie braku zasilania podstawowego. Niektóre urządzenia posiadają mechanizm automatycznego ustawiania czasu poprzez synchronizację z sygnałem radiowym, który przekazuje czas z zegara atomowego. Jeszcze inne urządzenia w celu ustawienia czasu korzystają z telewizji satelitarnej lub też są podłączane do komputera.

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Ponieważ zegary elektroniczne są bardzo małymi i niedrogimi urządzeniami, są często włączane jako komponent do wszelkiego rodzaju urządzeń takich jak odbiorniki radiowe, telewizory, kuchenki mikrofalowe, odtwarzacze MP3, komputery czy też telefony komórkowe.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]