Przejdź do zawartości

Zielona Latarnia: Szmaragdowi wojownicy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zielona Latarnia: Szmaragdowi wojownicy
Green Lantern: Emerald Knights
Gatunek

animowany, akcja, science-fiction

Rok produkcji

2011

Data premiery

7 czerwca 2011

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

84 minut

Reżyseria

Lauren Montgomery
Christopher Berkeley
Jay Oliva

Scenariusz

Eddie Berganza
Alan Burnett
Todd Casey
Dave Gibbons
Michael Green
Marc Guggenheim
Geoff Johns
Peter Tomasi

Główne role

Nathan Fillion
Elisabeth Moss
Jason Isaacs
Kelly Hu
Roddy Piper
Arnold Vosloo

Muzyka

Christopher Drake

Produkcja

Bruce Timm

Wytwórnia

Warner Bros. Animation
Warner Premiere
DC Comics

Dystrybucja

Warner Home Video

Budżet

3 500 000 $[1]

Strona internetowa

Zielona Latarnia: Szmaragdowi wojownicy (ang. Green Lantern: Emerald Knights) – pełnometrażowy film animowany z 2011 roku w reżyserii Lauren Montgomery, Christopher Berkeley i Jay Oliva w oparciu o postaciach występujących w świecie DC Comics.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Przez portal formujący się w słońcu domowej planety Korpusu Zielonych Latarni Oa, do tego wszechświata przybywa Krona, pradawny wróg Strażników Wszechświata, skazany na egzystencję w wszechświecie antymaterii. Nowy rekrut Arisia Rrab ma wątpliwości co do swojego członkostwa w Korpusie. Hal Jordan opowiada jej historie o innych Zielonych Latarniach by pokazać jej, że nie wszystko jest takie na jakie wygląda.

Pierwsza Latarnia[edytuj | edytuj kod]

Hal opowiada Arisii o rozdaniu pierwszych pierścieni mocy. Przez przypadek jeden z nich wybiera skrybę Avr, który nie jest wojownikiem. W nadchodzącej walce ginie jeden z wybranych wojowników, pozostali tracą wiarę w użyteczność pierścieni, jednak Avr nie traci wiary. Jego wola tworzy pierwszy konstrukt z zielonego światła, czyniąc go pierwszą Zieloną Latarnią.

Kilowog[edytuj | edytuj kod]

Arisia jest przerażona Kilowogiem. Hal opowiada jej historię o sierżancie szkoleniowym Deeganie, który nie za dobrze traktował nowych rekrutów Korpusu. Zostaje on wraz z grupą rekrutów (w tym i Kilowog) wysłany na misję ratunkową. W trakcie misji Deegan zostaje śmiertelnie ranny, a Kilowog odpiera atak najeźdźców. W ostatnich swoich słowach Deegan mówi Kilowogowi, że każda Zielona Latarnia musi czasem dać z siebie wszystko, aż do granic.

Laira[edytuj | edytuj kod]

Laira jest córką władcy planety, która właśnie dokonała agresywnego ataku na sąsiednią planetę. Laira wraca do domu, by wyjaśnić sprawę. Toczy walkę ze swoją macochą i bratem, by w końcu stanąć twarzą w twarz z własnym ojcem. Po krótkiej rozmowie dowiadujemy się jak Laira została wybrana przez pierścień na Zieloną Latarnię. W końcu stają przeciwko sobie w walce, którą tylko jedno z nich przeżyje.

Mogo się nie socjalizuje[edytuj | edytuj kod]

Bolphunga Nieustraszony toczy walki z każdym dzielnym wojownikiem w galaktyce, by stać się najlepszym spośród nich. Po ostatniej walce już prawie ogłasza się najlepszym, ale słyszy o lepszym od niego wojowniku, niepokonanym jak do tej pory i do tego, ów wojownik jest Zieloną Latarnią, o Mogo.

Po dotarciu na odległą niezaludnioną planetę, całą pokrytą zielenią, gdzie może znajdować się Mogo, Bolphunga rozpoczyna jego poszukiwania. Sensory jego statku wykrywają energię Zielonych Latarni. Po kilku miesiącach bezowocnych poszukiwać Bolphunga detonuje bomby na całej planecie, by czujnikami zlokalizować Mogo. W tym momencie Bolphunga rozumie, dlaczego nie mógł znaleźć swojego przeciwnika. Zieloną Latarnię, zwaną Mogo, jest... cała planeta. Bolphunga jest przerażony i próbuje bezowocnie uciec z planety.

Abin Sur[edytuj | edytuj kod]

Abin Sur został zaatakowany przez Atrocitusa, który pragnie zniszczenia Korpusu Zielonych Latarni i który uważa, że jest w stanie rozmawiać z przeznaczeniem. Pierścień Abina wymaga naładowania, a Atrocitus pragnie jego śmierci. Po krótkiej chwili do walki dołącza Sinestro, który przeważa skalę zwycięstwa. Abin odstawia Atrocitusa do jego więzienia, z którego uciekł, jednak wcześniej Abin słyszy od niego przepowiednię przyszłości, o powstanie Korpusu Żółtych Latarni i końcu Zielonego Korpusu.

Szmaragdowi Wojownicy[edytuj | edytuj kod]

W końcu Krona wszedł do wszechświata materii. Po krótkiej walce Korpus musi się wycofać, by wcielić w życie plan Arisii. Niestety Krona okazuje się nadal za mocnym przeciwnikiem. Wszystko się zmienia, gdy Mogo włącza się do walki.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska (lektor)[edytuj | edytuj kod]

Dystrybucja na terenie Polski: Galapagos Films
Udźwiękowienie: Dubbfilm
Tekst: Katarzyna Kaczan-Borowska
Czytał: Piotr Borowiec

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Budżet filmu według IMDb