Przejdź do zawartości

Zipojtes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zipojtes
władca Bitynii
Okres

od ok. 327 p.n.e.
do ok. 298 p.n.e.

król Bitynii
Okres

od ok. 298 p.n.e.
do ok. 279 p.n.e.

Dane biograficzne
Data urodzenia

ok. 355 p.n.e.

Data śmierci

ok. 279 p.n.e.

Ojciec

Bas

Dzieci

2 synów,
Nikomedes I,
Zipojtes

Zipojtes lub Zibojtes (gr. Zιπoίτης, Zipoítēs; Zιβoίτης, Ziboítēs) (ur. ok. 355, zm. ok. 279 p.n.e.) – władca Bitynii w latach ok. 327-297 p.n.e., pierwszy król (basileus) Bitynii od 297 p.n.e. do swej śmierci. Syn i następca Basa, władcy Bitynii.

Panował przez czterdzieści osiem lat, kontynuując pomyślne wojny z Lizymachem i Antiochem, synem Seleukosa I Nikatora. W r. 315 p.n.e. prowadził wojnę z miastami Astakos i Chalcedonem, które potem otrzymały pomoc wojskową pod wodzą Polemausza od Antygona I Jednookiego. Zawarł z nim wówczas przymierze. Mimo że jego państwo formalnie przypadło Lizymachowi, nadal zachował niezależność, czego wynikiem było przybranie tytułu króla w r. 297 p.n.e. Dwa razy odpierał ataki Lizymacha, który próbował narzucić swą zwierzchność. W r. 281 p.n.e., po śmierci wroga, znalazł się formalnie w strefie wpływów Seleucydów. Nie dał się jednak narzucić sobie zależności; pokonał wojska króla Antiocha I Sotera. Założył miasto pod górą Lypedron, które od jego imienia zostało nazwane Ziboecjum; dokładna lokalizacja, zarówno miasta jak i góry, jest nieznana. Zmarł w wieku siedemdziesięciu sześciu lat.

Zostawił po sobie, z nieznanej żony lub żon, czworo dzieci:

  • 2 synów nieznanych z imienia
  • Nikomedes I (zm. ok. 250 p.n.e.), przyszły król Bitynii
  • Zipojtes (zm. 278 p.n.e.)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Hertmanowicz-Brzoza M., Stepan K., Słownik władców świata, Wydawnictwo Zielona Sowa, Kraków 2005, s. 116, ISBN 83-7435-077-6..