Zytek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zytek
Ilustracja
Aktywna od 1981 roku
Siedziba Wielka Brytania Fradley
Wielka Brytania Repton
Strona internetowa
Championship winning 09S.jpg

Zytek Group Ltd.brytyjskie przedsiębiorstwo samochodowe założone w 1981 roku z bazami w Fradley i Repton. Grupa Zytek dzieli się na dwa oddziały: Zytek Automotive z bazą w Fradley w hrabstwie Staffordshire oraz Zytek Engineering z bazą w Repton w Derbyshire.

Zytek Automotive zajmuje się inżynierią układu napędowego pojazdu. Projektuje, rozwija i integruje silniki elektryczne w zakresie samochodów osobowych i dostawczych. Firma jest autorem projektów silników dla samochodów Smart Fortwo. Firma wraz z przedsiębiorstwem Gordona Murraya opracowała elektryczny 3-osobowy samochód miejski Gordon Murray T.27.

Zytek Engineering jest marką Grupy Zytek w wyścigach samochodowych. Ekipa Zytek Engineering pojawia się w stawce wyścigów długodystansowych, między innymi w Le Mans Endurance Series, 24-godzinnym wyścigu Le Mans, American Le Mans Series oraz Le Mans Series. W latach 90. ekipa współpracowała z zespołem Formuły 3000 Jordan Grand Prix.

W 2002 roku Zytek wykupił część Reynard Motorsport. Firma rozpoczęła działalność jako konstruktor samochodów wyścigowych. Stała się właścicielem prototypów Reynarda wykorzystywanych w 24-godzinnym wyścigu Le Mans, które w kolejnych latach rozwijała (Zytek 04S, Zytek 06S, Zytek 07S, Ginetta-Zytek GZ09S).

Zytek jest także dostawcą silników dla wielu serii wyścigowych, między innymi dla Formuły Renault 3.5.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]