Cerkiew św. Aleksandra Newskiego w Przasnyszu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cerkiew św. Aleksandra Newskiego
cerkiew wojskowa
Państwo

 Polska

Miejscowość

Przasnysz

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Wezwanie

św. Aleksandra Newskiego

brak współrzędnych
Teren zielony między budynkami koszarowymi przy ul. Makowskiej w Przasnyszu – miejsce, gdzie pierwotnie znajdowała się cerkiew

Cerkiew św. Aleksandra Newskiegoprawosławna cerkiew wojskowa w Przasnyszu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Cerkiew została zbudowana w 1903[1], w ramach budowy wznoszonego od 1900 do 1907 kompleksu koszarowego[2]. Obiekt powstał według standardowego projektu Wierzbickiego dla świątyń wojskowych i po poświęceniu stał się pułkową cerkwią 30 Połtawskiego Pułku Piechoty. W 1913, gdy pułk ten opuścił koszary w Przasnyszu, świątynia przeszła do zakwaterowanego na jego miejsce 6 Klastickiego Pułku Huzarów[1].

We wnętrzu znajdowały się ikony autorstwa Pietrowa[1].

Po I wojnie światowej cerkiew została rozebrana w ramach akcji rewindykacji świątyń prawosławnych uznanych za zbędne lub kojarzące się z panowaniem rosyjskim na ziemiach polskich[3] Ikonostas z cerkwi po jej rozbiórce został przeniesiony do kościoła parafialnego w Jednorożcu, tam z jego elementów zbudowano ołtarz główny[4].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Przasnysz. Cerkiew św. Aleksandra Newskiego
  2. R. Waleszczak, Mniejszości narodowe (wyznaniowe) w mieście powiatowym Królestwa Polskiego po powstaniu styczniowym. Przykład Przasnysza
  3. K. Sokoł, A. Sosna, Kopuły nad Wisłą. Prawosławne cerkwie w centralnej Polsce w latach 1815–1915, Moskwa 2003, ss. 28–98.
  4. Jednorożec