Albert Graham Ingalls

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Albert Graham Ingalls
Data urodzenia 16 stycznia 1888
Data śmierci 13 sierpnia 1958
Zawód astronom

Albert Graham Ingalls (16 stycznia 1888- 13 sierpnia 1958) amerykański astronom i redaktor naukowy. Dzięki jego felietonom "Scientific American" , w tym " The Amateur Scientist ", w długości trzech serii Amateur Telescope Making , wwywarł wielki wpływ na astronomię amatorską i amatorskie teleskopy w Stanach Zjednoczonych.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Ingalls urodził się w Elmira, w stanie Nowy Jork. W 1914 roku ukończył studia na Cornell University. Pracował dorywczo, jako operator telegrafu, do czasu zaciągnięcia się do New York National Guard. Podczas I wojny światowej pełnił służbę we Francji. W 1923 został redaktorem w "Scientific American" , z tej pracy utrzymywał aż do emerytury w 1955 roku. Później opisano jego obowiązki redakcyjne jako "pozyskiwanie, edycję artykułów, znalezienoe ilustracje, czytanie ogólnie, jest jednym z sześciu głównych artykułów każdego miesiąca."[1] Pierwotne interesy Ingalls zostały w zakresie astronomii i budowy teleskopu. Po zapoznaniu się z artykułem autorstwa Russell W. Porter o teleskopie w czerwcu 1925 r roku zorganizował wyjazd do Nowego Jorku, z którego przyszedł później w tym samym roku artykuł w "Scientific American".

Artykuł został tak dobrze przyjęty, że Ingalls rozpoczął regularną współpracę pisząc cykl artykułów o tworzeniu amatorskich teleskopów. Niektóre z nich były napisane wspólnie z Porterem. Ingalls i Porter się zaprzyjaźnili, i pracowali wspólnie przy tworzeniu społeczności centrum amerykańskiego teleskopu amatorskiego przez kolejne trzydzieści lat.


Przypisy