Bitwa pod Shizugatake

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bitwa pod Shizugatake
Battle of Shizugatake pic in Mount Shizu 2009-02-08.jpg
Tablica przedstawiająca rozmieszczenie wojsk
Czas 1583
Miejsce Shizugatake, rejon jeziora Biwa
Terytorium Japonia
Wynik Zwycięstwo Toyotomiego
Strony konfliktu
Mon-Oda.png zwolennicy Ody Nobunagi Go-shichi no kiri crest.svg siły Toyotomiego
Dowódcy
Shibata Katsuie Hideyoshi Toyotomi
Siły
nieznane nieznane
Straty
nieznane nieznaneBitwa pod Shizugatake miała miejsce w roku 1583 r. Zwycięstwo umocniło pozycję Toyotomi Hideyoshiego w rządzie Japonii.

Po zwycięstwie pod Yamazaki siły Toyotomi Hideyoshiego kontynuowały walkę o dominację w regionie. W maju 1583 jeden ze zwolenników zabitego Ody Nobunagi Shibata Katsuie zaatakował kilka pozycji Toyotomiego na północ od jeziora Biwa, oblegając m.in. Shizugatake.

W trakcie oblężenia dowódca wojsk Shibaty - Sakuma Morisama otrzymał od swego władcy rozkaz wycofania się na wieść o nadciągających znacznych siłach Hideyoshiego. Licząc na to, że przeciwnika dzieliły jeszcze 3 dni marszu, oblężenie zdecydowano się kontynuować w przeświadczeniu rychłego zwycięstwa. Niespodziewanie Hideyoshi pojawił się pod Shizugatake po upływie 24 godzin i natychmiast uderzył na siły oblegających. W wyniku bitwy siły Sakumy zostały pobite. W bitwie pod Shizugatake sławę uzyskało siedmiu Samurajów Hideyoshiego zwanych Siedmioma Włóczniami Shizugatake.


Literatura

  • Sansom, George (1961). "A History of Japan: 1334-1615." Stanford: Stanford University Press.
  • Turnbull, Stephen (1998). 'The Samurai Sourcebook'. London: Cassell & Co.
  • Tony Jaques, Dictionary of battles and sieges : a guide to 8,500 battles from antiquity through the twenty-first century, vol. 3, Greenwood Publishing Group, 2007 (ISBN 9780313335396)