Brakemine

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Brakemine
Państwo

 Wielka Brytania

Rodzaj

powietrze-powietrze

Przeznaczenie

przeciwlotniczy

Długość

2,01 m

Średnica

266 mm

Rozpiętość

838 mm

Masa

145 kg

Zasięg

8 km

Naprowadzanie

radarowe

Brakemine – brytyjski eksperymentalny pocisk rakietowy ziemia-powietrze z końcowego okresu II wojny światowej. Był to jedyny brytyjski pocisk przeciwlotniczy zaprojektowany w czasie wojny,.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pomysł pocisku pochodzi od kapitana H. B. Sedgefielda z Royal Electrical and Mechanical Engineers (REME), który w 1942 w prywatnym liście opisał kierowany radarem pocisk rakietowey[1]. Idea została rozwinięta przez pracujących dla firmy elektronicznej A.C. Cossor, L. H. Bedforda i L. Jofeha, i 27 kwietnia 1943[1]. dowództwo Anti-Aircraft Command (AAC) wyraziło zgodę na rozpoczęcie prac nad rakietą w należących do AAC Reseach and Experimental Workshops w Royal Park[2]. Prace miały odbywać się pod nadzorem A.C. Cossor, która to firma ponosiła także wszystkie koszty z tym związane[2].

Pierwsze plany powstały 7 lutego 1944 i pokazywały prostą rakietę z czterema lotkami i czterema 3-calowymi silnikami startowymi wokół kadłuba[2]. Ta konfiguracja już 48 godzin później została zmieniona na sześć silników startowych i pojedyncze, samolotowe skrzydła[2]. W pracach nad rakietą brały udział takie firmy jak Fairey Aviation, Hoffman Bearings, High Duty Alloys, Gillette i Sperry[2].

Pierwsza, nieudana próba odbyła się we wrześniu 1944 i testy rakiety były kontynuowane przez następne trzy lata, łącznie zbudowano około 20 wersji tej rakiety[2]. W 1947 zespół badawczy została rozwiązany z powodu braku funduszy na kontynuowanie programu i braku zainteresowania ze strony armii[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b B. Gunston: The Illustrated Encyclopedia of the World's Rockets and Missiles. s. 164.
  2. a b c d e f g B. Gunston: The Illustrated Encyclopedia of the World's Rockets and Missiles. s. 165.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]