CS Pogoń Auchel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
CS Pogoń Auchel
Pełna nazwa

Club Sportif Pogoń Auchel

Przydomek

Les Verts et Noirs (Zielono-Czarni)

Barwy

zielono-czarne

Data założenia

1924

Liga

Division Régionale

Państwo

 Francja

Adres

Auchel, Francja

Stadion

Stade G. Bernard

Stroje
domowe

Club Sportif Pogoń Auchelpolonijny klub sportowy działający we francuskim mieście Auchel od 1924 r.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Klub założono 24 kwietnia 1924 roku. Początkowo nosił nazwę: Klub Sportowy Pogoń Marles, ponieważ jego siedzibą było wtedy Marles-les-Mines. Założycielami klubu byli: Stanis, Walerian i Michel Budzinski, Joseph i Jean Owczarczak, François Kraska, Leon Kamalski, Adam Maczejewski, Lorenz Wottkowiak, Wladislas Winieski, François Hudzinski, Théophile Lisewski, Jean Mazur i Stackowiak.

Pierwsze sukcesy[edytuj | edytuj kod]

W 1926 roku klub zmienił nazwę na KS Pogoń Auchel i został polską sekcją klubu US Auchel. Francuski klub wyposaża i finansuje Pogoń, pod warunkiem, że może mieć w każdej drużynie trzech piłkarzy Pogoni. W tym samym czasie KS Pogoń, ze względu na to że francuska federacja piłkarska FFF nie zgadza się na to aby w jego rozgrywkach brały udział kluby w których gra więcej niż trzech cudzoziemców, rozgrywa mecze towarzyskie z drużynami francuskimi i zagranicznymi, pokonuje min. US Boulogne, remisuje z RC Lens i USL Dunkerque oraz dwukrotnie zwycięża Grasshopper Club.

W PZPN[edytuj | edytuj kod]

W sezonie 1931/32 Pogoń Auchel wchodzi do pierwszej ligi założonej w 1924 roku polskiej federacji piłkarskiej we Francji PZPN (Union Polonaise de Football en France). W sezonie 1932/33 Pogoń pokonuje Polonie Waziers 4:1 i zdobywa swój pierwszy tytuł mistrzowski w PZPN. W Boże Narodzenie w roku 1933, Pogoń rozgrywa mecz z reprezentacją Polski. Ponad 4000 widzów na stadionie ogląda zwycięstwo reprezentacji 2:1, zwycięskiego gola strzela dwie minuty przed końcem spotkania Karol Pazurek. W kolejnych dwóch sezonach Pogoń Auchel zdobywa ponownie mistrzostwo PZPN.

Po wojnie[edytuj | edytuj kod]

II Wojna Światowa powoduje zaprzestanie działalności, ale 15 października 1944, KS Pogoń zostaje reaktywowany. Po wojnie Klub zdobywa trzy nowe tytuły mistrza PZPN. W 1948 roku Pogoń rozgrywa mecz w polską reprezentacją Związków Zawodowych, który przegrywa 0:6. W 1953 roku Pogoń zostaje członkiem robotniczego związku FSGT (Fédération sportive et gymnique du travail), nie uznawanego przez francuską federacje piłkarską FFF. W dniu 21 czerwca 1964 roku, zarząd decyduje o zmianie statusu klubu z polskiego na francuski. Zmiana zostaje zatwierdzona 17 września 1964 roku przez francuskiego Ministra Spraw Wewnętrznych.

W lidze regionalnej[edytuj | edytuj kod]

W roku 1965, CS Pogoń wchodzi do Ligue Nord Pas de Calais, francuskiego związku FFF. W pierwszym sezonie, piłkarze zajęli drugie miejsce. W 1967 roku, zostali mistrzem i awansowali do trzeciej dywizji Ligue Nord. W następnym sezonie zdobywają również mistrzostwo i awansują do drugiej dywizji. W następnym roku, klub zajął drugie miejsce i awansował do pierwszej dywizji. Był to jeden z najlepszych okresów w powojennej historii klubu. W 1981 roku CS Pogoń awansuje do Division Régionale[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]