Cmentarz wojenny z I i II wojny światowej w Wólce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cmentarz wojenny z I i II wojny światowej w Wólce
Obiekt zabytkowy nr rej. 517/A z 24.05.1993
ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Wólka (powiat niżański)

Typ cmentarza

wojenny

Stan cmentarza

nieczynny

Powierzchnia cmentarza

~ 50 m²

Data otwarcia

1915

Zarządca

Urząd Gminy w Harasiukach

Położenie na mapie gminy Harasiuki
Mapa konturowa gminy Harasiuki, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Cmentarz wojenny z I i II wojny światowej w Wólce”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Cmentarz wojenny z I i II wojny światowej w Wólce”
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Cmentarz wojenny z I i II wojny światowej w Wólce”
Położenie na mapie powiatu niżańskiego
Mapa konturowa powiatu niżańskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Cmentarz wojenny z I i II wojny światowej w Wólce”
Ziemia50°27′19″N 22°24′31″E/50,455278 22,408611

Cmentarz wojenny z I i II wojny światowej w Wólce – zabytkowy cmentarz z okresu I i II wojny światowej, znajduje się w gminie Harasiuki, powiat niżańskim, usytuowany jest poza miejscowością, na brzegu lasu, przy drodze z Krzeszowa do Biłgoraju. Zarządcą cmentarza jest Urząd Gminy w Harasiukach.

Cmentarz ma kształt zbliżony do kwadratu. Otoczony jest metalowym płotkiem, a na jego terenie znajduje się kilka mogił symbolicznych, oraz w centralnej części pomnik kamienny z tablicą z błędnym napisem: CMENTARZ POLEGŁYCH ŻOŁNIERZY w 1917 i 1944 R.. W 1917 roku na okolicznych terenach nie były prowadzone walki.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Marek Florek: Zabytkowe Cmentarze i Mogiły w Polsce Województwo tarnobrzeskie. Warszawa: Ośrodek Ochrony Zabytkowego Krajobrazu, Narodowa Instytucja Kultury, 1995, s. 174. ISBN 83-85548-37-8. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]