Corel Painter

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Corel Painter
Program graficzny
Autor Corel Corporation
System operacyjny Mac OS X /Microsoft Windows
Aktualna wersja stabilna Corel Painter X3 / 23 lipca 2013
Licencja Komercyjna
Strona internetowa

Corel Painter jest programem grafiki rastrowej, pozwalającym z dużą wiernością odwzorowywać tradycyjne narzędzia malarskie i graficzne, na przykład ołówek, węgiel, piórko, flamaster, farbę olejną, farbę akrylową, aerograf, gwasz, akwarelę, sumi-e oraz tworzyć nowe, w rzeczywistości nie spotykane narzędzia (na przykład farby olejne rozwadniane jak akwarela). W odróżnieniu od programów do edycji obrazu typu Photoshop, Painter oferuje stosunkowo niewiele automatycznych filtrów i narzędzi, zakładając przynajmniej podstawową znajomość technik malarskich i graficznych u użytkownika. Choć programu używać można przy pomocy myszy, to sensownym narzędziem jest tablet graficzny wrażliwy na nacisk, nachylenie i obrót pióra.

Twórcami pierwszej wersji w 1991 roku byli informatycy Mark Zimmer, Tom Hedges i John Derry, którzy początkowo pracowali dla firmy Letraset, a następnie założyli firmę Fractal Design. Painter wywodzi się z wcześniejszych programów tych informatyków: ImageStudio i Sketcher. Te programy funkcjonowały tylko w skali szarości, oferowały jednak wiele innowacyjnych rozwiązań, wprowadzonych przez etablowane firmy dopiero kilka lat później. Pierwsze wersje Paintera istniały wyłącznie dla komputerów Apple Macintosh. W latach 90tych Fractal Design został w ramach fuzji z firmą Metatools (której założycielem był Kai Krause) przemianowany na Metacreations. Po kilku latach firma ta została z kolei przejęta przez Corel.

Natywnym formatem zapisu grafiki jest rzadko spotykany format RIF (Raster Image File). Painter zapisuje i otwiera typowe formaty grafiki rastrowej łącznie z formatem Photoshopa. Jednak tylko RIF pozwala na zachowanie wszystkich stanów edycji. Painter obsługuje natywnie wyłącznie model barw RGB.

Wektorową wersją Paintera był program na Macintosha pod nazwą Expression. Ponieważ w czasie wprowadzenia Expression na rynek nie istniały komputery będące w stanie obliczać wektorowe narzędzia w czasie realnym, program nie cieszył się popularnością i został wkrótce wycofany z rynku. Dopiero po niemal dziesięciu latach, w roku 2004, Expression został zakupiony przez firmę Microsoft i po modyfikacjach wprowadzony ponownie na rynek pod nazwą Microsoft Exprerssion - tym razem wyłącznie dla MS Windows.

Painter miał i nadal posiada tańsze warianty o ograniczonym zakresie funkcji.

Painter był wcześniej sprzedawany w blaszanej puszce z drucianym uchwytem. przypominającej wiaderko na farbę. Po przejęciu przez Corel program sprzedawany jest w tradycyjnych opakowaniach. Kolejne wersje oferowane są w limitowanych nakładach w tradycyjnej blaszanej puszce na farbę.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]