Czarna Mańka (postać)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Czarna Mańka (osoba))

Czarna Mańka – postać z tang apaszowskich i ballad. „Królowa przedmieścia” przedwojennych polskich miast polskich (nawet sprzed I wojny światowej). Opiewana w piosenkach, jedna z popularniejszych wersji balladowych została napisana przez łódzkiego literata Czesława Gumkowskiego w 1916 roku.

W 1893 roku w powieści „Władek” Wincentego Kosiakiewicza drukowanej w Gazecie Polskiej występuje postać czarnej Mańki[1].

Postać Czarnej Mańki była spopularyzowana w okresie przedstawień apaszowskich, których popularność wiązała się z tangiem apaszowskim i tangomanią w Paryżu. W 1911 roku Teatr Letni Nowości prezentował Czarną Mańkę z tańcem apaszów[2]. A w 1918 roku do Krakowa zawitała burleska ze śpiewami pod tytułem Nora Apaszów, w której p. Olska zachwycała w roli „Czarnej Mańki” zarówno w tańcu, jak i rozpasaniu, jak i w ponurych rysach postaci[3]. Czarna Mańka była też opiewana w piosenkach apaszowskich. Najbardziej znana wersja balladowa została napisana w roku 1916 na potrzeby sceny kabaretowej przez Czesława Gumkowskiego z muzyką Feliksa Halperna[4]. Powstało też kilka parodiowych wersji opartych na muzyce Halperna. Wersja Gumkowskiego/Halperna znana jest z wykonań Stanisława Grzesiuka, Stanisława Wielanka, czy Macieja Maleńczuka.

Było wiele „kryminalnych Czarnych Maniek”. 19 sierpnia 1931 roku dziennik 5-rano donosił, że herszt bandy złodziejskiej letnisk podwarszawskich Maria Ozdowska zamieszkała na Krochmalnej 89, tzw. „Czarna Mańka”, została aresztowana[5]. Bronisław Wieczorkiewicz twierdzi, że nazywała się Marianna Łaszcz i była kobietą niezwykłej urody, wzbudzającą wielkie emocje w warszawskim półświatku. Kiedy z nieznanych powodów popełniła samobójstwo, na jej pogrzeb podobno przybyły tłumy ludzi[potrzebny przypis]. Czarną Mańkę w swych felietonach opisywał Wiech. Zdarzało się, że określano w ten sposób pierwszą damę, żonę prezydenta Mościckiego, Marię Mościcką[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wincenty Kosiakiewicz. Władek. „Gazeta Polska”. 183, s. 1, 10 maja 1893. 
  2. Kronika. „Czas”. 64 (popołudniowe), s. 2, 15 maja 1911. 
  3. D.. Kronika; w Teatrze Nowości. „Czas”. 71 (poranne), s. 1, 10 lutego 1918. Cytat: Burleska ze śpiewami pod tytułem Nora Apaszów daje pole do popisu dławiącego śmiechem dowcipowi dyrektora Pilarskiego i iście Montmartreowskiej zjawie p. Olskiej w roli Czarnej Mańki, zachwycającej zarówno w tańcu, jak i rozpasaniu, jak i w ponurych rysach postaci.. 
  4. Cz. Gumkowski, F. Halpern. Czarna Mańka. „Trubadur Polski”. 9, s. 1, 14 marca 1920. Cytat: Zwano ją czarną Mańką wśród ulicy/Znali ją wszyscy wszerz i w krąg/Niecił czar jakiś spogląd jej źrenicy/Choć przechodziła od tak z rąk do rąk [..]. 
  5. Czarna Mańka, herszt bandy złodziejskiej aresztowana. „5-rano”. 1, s. 2, 19 sierpnia 1931. 
  6. Barbara Bielasta Cyprysińscy na Mazowszu, Ciechanów 2010.