Czytnik RFID

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Czytnik RFID (ang. Radio-frequency identification) – urządzenie elektroniczne przetwarzające falę radiową na dane cyfrowe oraz odwrotnie, dzięki czemu możliwe jest odczytywanie i kodowanie informacji w transponderach RFID. Czytnik RFID jest odpowiedzialny za komunikację między tagami a oprogramowaniem użytkownika systemu RFID[1].

Budowa czytnika RFID[edytuj | edytuj kod]

Podstawowymi elementami konstrukcyjnymi każdego czytnika RFID są kontroler czytnika i generator częstotliwości[2]. Kontroler jest złożony z:

  • przetworników sygnału analogowego na cyfrowy,
  • interfejsu komunikacyjnego z oprogramowaniem,
  • pamięci czytnika.

Rodzaje czytników RFID ze względu na miejsce pracy[edytuj | edytuj kod]

W zależności od konstrukcji i przeznaczenia czytnika wyróżnia się następujące ich rodzaje[3]:

  • czytniki stacjonarne - są montowane na stałe w jednym miejscu, cechują się stałym podłączeniem do zasilania i nieustanną pracą w trybie czuwania. Najczęściej wykorzystuje się je w formie bram RFID, w magazynach, halach produkcyjnych i strefach. Są przeznaczone do ciągłego skanowania i wykrywania przemieszczających się w ich pobliżu tagów;
  • czytniki ruchome - są umieszczane na przenośnych urządzeniach i pojazdach, na przykład na wózkach widłowych. Przeznaczone do skanowania tagów w różnych miejscach i zasilane baterią lub akumulatorem urządzenia, na którym są umieszczane;
  • czytniki ręczne - to czytniki RFID w formie urządzeń mobilnych, często nazywane również terminalami RFID, które można wykorzystywać w dowolnym miejscu. Ich konstrukcja przypomina współczesne smartfony z dodatkowym uchwytem w formie rękojeści, zwiększającym wygodę pracy. Bardzo często posiadają również skaner kodów kreskowych.

Rodzaje czytników ze względu na integrację z anteną[edytuj | edytuj kod]

Czytniki RFID rozróżnia się także ze względu na obecność w nich anteny nadawczo-odbiorczej, która zmienia parametry i przeznaczenie urządzenia. Wyróżnia się dwa rodzaje czytników[1]:

  • czytniki zintegrowane - wyposażone w antenę RFID, emitującą wytwarzaną falę radiową oraz odbierającą sygnał z transponderów. Wykorzystanie tego rodzaju czytnika eliminuje konieczność stosowania anten zewnętrznych, będących jednym z podstawowych elementów systemu RFID, ale jednocześnie ogranicza obszar skanowania tagów do zasięgu działania anteny wbudowanej w czytnik;
  • czytniki niezintegrowane - nie posiadają wbudowanej anteny RFID, a do działania wymagają podłączenia anten zewnętrznych. Często są wyposażone w większą ilość kanałów, dzięki którym do czytnika można podłączyć wiele anten rozmieszczonych w różnych lokalizacjach, co zwiększa zasięg działania całego systemu;

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b MasterID, Czytniki RFID - Czym są i jakie wybrać do systemu? - MasterID [online], MasterID - systemy i rozwiązania RFID do skutecznej identyfikacji [dostęp 2022-07-11] (pol.).
  2. Modern RFID Readers | Microwave Journal [online], www.microwavejournal.com [dostęp 2022-07-11] (ang.).
  3. Anna Rogowska, Piotr Radziwon, Czy system radiowej identyfikacji zastąpi kody kreskowe w znakowaniu krwi i jej składników?, „Journal of Transfusion Medicine”, 10 (1), 2017, s. 19–29, ISSN 2080-1505 [dostęp 2022-07-11] (pol.).