Druid skamieniały

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Druid Skamieniały
Ilustracja
Autor

Leon Wyczółkowski

Data powstania

1892

Medium

Olej na płótnie

Wymiary

45 × 69 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Kraków

Lokalizacja

Muzeum Narodowe w Krakowie

Druid Skamieniały – obraz polskiego malarza Leona Wyczółkowskiego wykonany techniką olejną na płótnie w 1892 wystawiony w Muzeum Narodowym w Krakowie[1]. Podobny obraz tego samego autora z tym samym tytułem znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie[2].

Opis obrazu[edytuj | edytuj kod]

Obraz został namalowany jako studium przygotowawcze do większego dzieła. Z tego powodu był malowany w sposób bardzo szkicowy, przy użyciu swobodnych pociągnięć pędzla, bez uwzględniania szczegółów[3].

Druid Skamieniały powstał w 1892 roku i po raz pierwszy został wystawiony w Salonie Aleksandra Krywulta oraz w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych. U krytyków obraz ten wzbudził ogromne zaciekawienie oraz entuzjastyczne reakcje. Tygodnik Ilustrowany pisał[3]:

[...] pod względem pomysłu zarówno, jak i wykonania, było to dzieło niepospolite i wyjątkowo efektowne […] „Druid skamieniały” stanowił jedno z najcelniejszych dotąd dzieł artysty i pięknie znowu zaświadczył o ciągłym postępie i rozwoju tego prawdziwego i oryginalnego talentu.

Omawiana kompozycja jest pejzażem. Dolna część obrazu do połowy obrazu przedstawia przechylone na bok dwa brązowe odłamy skalne z akcentami szarości i zieleni. Przecina je biegnąca na ukos od prawego dolnego rogu, do połowy lewej krawędzi obrazu, jasna linia prześwitującego płótna, możliwe że ścieżka. W środku kompozycji wyrasta wysoka, zatęchła skała, której szczyt sięga prawie do górnej krawędzi płótna. Głaz ma nawiązywać do starego brodatego mężczyzny o długich włosach. Tą postać ma być tytułowy druid. Lewa "ręka" jest ucięta do "ramienia", w drugiej zaś ma harfę lub lirę. W tle rozciąga się step porośnięty trawą. Rozbielony zielenią i błękitem krajobraz. Za postacią druida znajdują się kolejne fragmenty skał. Wzdłuż górnej krawędzi ciągnie się szaroniebieskie niebo. W obrazie dominują zielenie i brązy z domieszkami błękitu i szarości[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Muzeum Narodowe w Krakowie - zbiory cyfrowe [online], zbiory.mnk.pl [dostęp 2023-09-24].
  2. Leon Wyczolkowski - str. 5 [online], www.pinakoteka.zascianek.pl [dostęp 2023-09-24].
  3. a b c Druid skamieniały | iSztuka [online], www.isztuka.edu.pl [dostęp 2023-09-24].