Dunlop (ser)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ser dunlop

Dunlop – rodzaj szkockiego sera, produkowanego z mleka krowiego. Jest to ser dojrzewający, podpuszczkowy oraz twardy. Podobny do sera cheddar, odróżnia się od niego łagodniejszym smakiem, orzechowym posmakiem, miększą i bardziej kremową konsystencją[1].

Nazwa sera pochodzi od rasy krów wypasanych w okolicach wsi Dunlop, w południowo-zachodniej Szkocji. Receptura sera pochodzi z około 1690 roku. Jej opracowanie przypisuje się Barbarze Gilmour, pochodzącej z rodziny rolniczej w szkockim hrabstwie Ayrshire. Gilmour wzorowała się na recepturze poznanej w Irlandii, gdzie spędziła ona pewien czas, szukając schronienia przed trwającymi w Szkocji prześladowaniami religijnymi. Ser wytwarzany był z mleka pełnotłustego i poddawany prasowaniu do uzyskania stosunkowo twardej konsystencji. Pod koniec XVIII produkcję sera dunlop odnotowano w pięciu parafiach w hrabstwie Ayrshire i dwóch w sąsiednim Lanarkshire. Produkcja sera rozwijała się w XIX wieku. Głównym rynkiem zbytu były gwałtownie rozrastające się miasta przemysłowe środkowej Szkocji, w szczególności Glasgow i Paisley. Jeszcze w 1930 roku produkcję sera prowadziło około 300 gospodarstw[1].

W okresie II wojny światowej i powojennym zrzeszenie mleczarskie Milk Marketing Board, z obawy przed skojarzeniem nazwy sera przez konsumentów z popularną marką opon Dunlop, która mogłaby sugerować jego „gumowatość”, podjęła działania na rzecz zastąpienia go przez zbliżony ser cheddar. Nazwa dunlop oraz tradycyjna receptura sera przetrwała w niektórych zakątkach Szkocji, m.in. na wyspie Arran[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Alan Davidson: The Oxford Companion to Food. Oxford University Press, 2014, s. 263. ISBN 978-0-19-280681-9. (ang.).