Dyskusja kategorii:Kampania francuska 1940

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii


Po pobieżnej lekturze stwierdzam:

Nieścisłości i błędy dotyczące Kampanii francuskiej 1940 r.

POLACY NA FRANCUSKIM FRONCIE W CZASIE II WOJNY ŚWIATOWEJ

1. DYWIZJON MYŚLIWSKI

Zwany także "Warszawskim". Nieopodal francuskiego miasta Rouen dnia 8 czerwca stoczył walkę z samolotami niemieckimi. Zestrzelono siedem niemieckich maszyn. Następnego dnia (9 czerwca) zaatakował on niemieckie bombowce w rejonie Vernon. W wyniku krótkiej walki udało się polskim pilotom strącić 4 maszyny wroga.


Dywizjon I/145

I/145 Polski Dywizjon Myśliwski Warszawski [1] (fr. Groupe de Chasse Polonaise de Varsovie, GC I/145) - pododdział lotnictwa myśliwskiego Polskich Sił Powietrznych we Francji.

8 czerwca pięciosamolotowy klucz pod dowództwem mjr. Kępińskiego w czasie patrolowania rejonu Rouen zaatakował około dwadzieścia Me 109. Ppor. Główczyński prawdopodobnie zestrzelił jedną maszynę wroga. Straty własne: jeden uszkodzony Caudron.

(8 czerwca zestrzelony został 1 samolot, a nie 7 jak podaje się w informacjach: Polacy na francuskim froncie)

9 czerwca dywizjon przebazował się na lotnisko Bernaby, około 50 kilometrów na południowy zachód od Rouen, na którym stacjonowały już dwa dywizjony francuskie: GC II/10 i GC III/10. Około godz. 14.00 dywizjon pod dowództwem mjr. Kępińskiego wystartował na patrol. Około godz. 15.00, w drodze powrotnej, nad miejscowością Vernon dywizjon zaatakował grupę około 25 Do 17 osłanianą przez około 20 Me 109. Ppor. Główczyński i kpr. Parafiński zestrzelili na pewno po jednym Me 109, a kpt. Wczelik jednego Do 17. Wspólne zwycięstwo nad jednym Me 109 odnieśli ppor. Godlewski i kpr. Zaniewski. W walce zginęli: por. Jan Obuchowski, ppor. Lech Lachowicki-Czechowicz i kpr. Edward Uchto. Ranny został por. Julian Kowalski. Mjr Józef Kępiński oraz podporucznicy: Jerzy Godlewski, Bronisław Skibiński i Jerzy Czerniak zmuszeni byli lądować w przygodnym terenie. Łącznie dywizjon stracił czterech pilotów i siedem samolotów.

(9 czerwca informacja się zgadza, zestrzelono łącznie 4 samoloty)


Proszę zwrócić uwagę i poprawić inne błędy w Internecie:

1 Dywizja Grenadierów:

W wyrazie: Lotaryngii zabrakło litery „y”, w wyrazie: czasie jest za dużo o jedną literę „s”, w wyrazie: zaistniały zakradły się dwa błędy, w wyrazie: jednoczesnym jest za dużo o jedną literę „d”, w wyrazie: przedzieraniem się zabrakło litery „d”; trzeba chyba usunąć zdanie: „…żołnierze niemieccy zaciskali zęby na znienawidzonych Polaków, a z drugiej strony….”, ale zapisać: „żołnierze niemieccy w bezpośrednich rozmowach podkreślali odwagę i waleczność Polaków”, wyraz: cóż napisano: coż (ale jest to fragment wiersza).

10 Brygada Kawalerii Pancernej we Francji:


(fr. 10 ème Brigade de Cavalerie Blindée): w skrócie liczebnika porządkowego „ ème”-pierwsze „e” powinno być napisane z akcentem ciężkim (akcent grave):”è”, odwrotnym do tego, jaki jest w Internecie. Ponadto wyrazy: Cavalerie Blindée, powinny być” napisane z dużych liter.

Zabrakło również przecinka przed literą „a” w zdaniu: „…nie umożliwiła przepraw a przerzucony most został wysadzony w powietrze.”


Ponadto w opisie pomnika na cmentarzu w Hakvik wyraz: Norwegii napisano

z małej litery, przy powtórzeniu tego wyrazu.

Daty bitwy o Narwik nie są spójne, także na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.