Dyskusja portalu:Pożarnictwo

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Witam serdecznie w nowo uruchomionym portalu. Zapraszam do współpracy wszystkich zainteresowanych tą dziedziną techniki.

Ta strona jest stale w budowie i na pewno należy w niej wiele poprawić, ale bardzo proszę o nie wprowadzanie żadnych zmian (poza poprawianiem drobnych błędów - literówek, interpunkcji, stylistyki - na stronie głównej portalu bez wcześniejszego przedyskutowania to z osobami wspierającymi

Mam nadzieję, że z czasem wytworzy się stały zespół pracującym nad rozwojem tego portalu. --ergie 21:29, 25 maja 2007 (CEST)

Na początek ...[edytuj kod]

Witam! Super pomysł z tym portalem! Sam napisałem kilka artykułów w wiki na temat pożarnictwa m.in. o medalu zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej, medalu za zasługi dla pożarnictwa, artykuły o armaturze gaśniczej, własnej jednostce (wszystkich ok 25)! Mam jednak na początek parę uwag, mianowicie:

w kategorii działy pożarnictwa:

- organizacja ochrony p.poż powinna być osobnym działem, a nie poddziałem prewencji

- zagadnienia prawne j/w

- budownictwo bym raczej usunął w zamian za dział technika pożarnicza (a napewno nie może być nr 1 na tej liście)

- dodać dział ważne akcje

- dodać dział odznaczenia pożarnicze

- dodać dział stopnie i funkcje w PSP i OSP

- w dziale sprzęt pożarniczy dodać podkategorie: drabiny pozarnicze, armatura pożarnicza, sprzęt hydrauliczny, sprzęt pneumatyczny, sprzęt burzący itd.

- dodać dział jednostki OSP w wikipedia (zachęciło by to innych do utworzenia artykułów o swoich jednostkach)

jednocześnie chciałbym się przyłączyć do tego jakże potrzebnego dzieła i oferuję ewentualną pomoc przy tworzeniu portalu wikipedysta:Daro998

  • Cieszę się, że możesz pomóc, ja zajmuję się historią pożarnictwa, tak więc chętnie skorzystam z pomocy zawodowca :)) Jeśli chodzi o układ kategorii działy pożarnictwa to uważam, że najlepszy jest spis alfabetyczny. Budownictwa bym nie wyrzucał bo to mimo wszystko istotna kategoria. Możnaby jednak zrobić ogólniejszą kategorię Technika pożarnicza i tam to umieścić, razem ze sprzętem, środkami gaśniczymi. Może więć, zaproponuj kompletny podział i wtedy zastanowimy się jak to zrobić.--ergie 23:14, 26 maja 2007 (CEST)

--ergie 13:48, 27 maja 2007 (CEST)Wprowadziłem rozszerzony tytuł portalu pod wpływem małej dyskusji z zawodowcami. Powino to powiększyć jego atrakcyjność. Niestety powoduje też większą ilość pracy, którą należ włożyć w całe przedsięwzięcie.


A więc proponuję poniższy układ w Działach pozarnictwa - pod techniką pożarniczą (układ mógłby zostać bo prezentuje go również większość pozycji książkowych):

- podręczny sprzęt gaśniczy

- węże pożarnicze

- armatura wodna

- sprzęt do podawania piany

- drabiny pożarnicze

- sprzęt burzący

- sprzęt ratowniczy i pomocniczy

- sprzęt łączności i alarmowania

- samochody pożarnicze

- kontenery pożarnicze

- motopompy pożarnicze

- autopompy pożarnicze

- budownictwo pożarnicze

pod środkami gaśniczymi proponuję wprowadzić:

- woda

- proszki gaśnicze

- gazy gaśnicze

- piana gaśnicza


Dodatkowo sie zastanawiam czy pożarnictwo, a ochrona przeciwpozarowa nie są synonimami. W literaturze przedmiotu zazwyczaj całość działań określa się ochroną przeciwpożarową, a pożarnictwo stosuje sie potocznie lub jako zamiennik. m.in. w 1991 roku powstała ustawa o ochronie p.poż, ale nigdy nie powstał akt prawny o nazwie np. ustawa o pożarnictwie. Oczywiście portal jak najbardziej powinien nazywać sie pozarnictwo i ochrona przeciwpożarowa (choćby dla zwiększenia popularności i oglądalności), lecz pominąłbym dodatkowy podział w działach serwisu.

  • podział ten wyniknął z tego, że chciałem podzielić całośc na dwie części. Działania polegające na walce z pożarami (pożarnictwo?) i ochronę przed nimi (ochrona przeciwpożarowa?) I ten podział chciałbym zostawić. Jak masz jakieś inne pomysły na ich nazwanie to można to zmienić. Jeśli chodzi o podział tego co na dzień dzisiejszy nazwane jest Działy pożarnictwa to proponuję żebyś to zrobił zgodnie z tym co napisałeś. Ja się skupię na Historii pożarnictwa.--ergie 15:06, 28 maja 2007 (CEST)