Dyskusja szablonu:Władcy Serbii

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

kolumna z nazwą państwa[edytuj kod]

Uważam, że wprowadzenie do szablonu kolumny z nazwą państwa to w tym akurat przypadku niedobry pomysł. Powody są następujące:

  1. W historiografii (ani polskiej, ani serbskiej) nie ma czegoś takiego jak "Żupanat Raszki". Jest tylko "Raszka" albo "Serbia". Mamy teraz OR.
  2. Państwo pod rządami Hrebeljanowiczów wpisane tu jako "Księstwo Serbii" nigdzie nie występuje pod taką nazwą. Serbowie – jeśli już – nazywają je "Serbią morawską", a polscy historycy unikają nadania mu nazwy, korzystając zamiast tego ze sformułowań opisowych typu "księstwo Łazarza" lub "państwo utworzone przez księcia Łazarza". Mamy więc OR.
  3. Aby szablon odpowiadał faktom, należałoby jeszcze bardziej rozdrobnić lewą kolumnę. Do 950 było "Księstwo Serbii". Od 1402 do 1459 była Despotowina serbska.

Postuluję likwidację tej kolumny. Blaise Niepascal 20:26, 8 paź 2016 (CEST)[odpowiedz]

Nie wiem czy to najlepszy pomysł, żeby w szablonie władców Serbii wprowadzać dodatkową kolumnę, śledzącą efemeryczne często formy państwowe średniowiecznej Serbii i tworzyć zbiory obejmujące jeden czy dwa elementy. Gdy idzie o wprowadzone już podziały to:

  1. Raszka doszła do większego znaczenia dopiero po upadku dynastii Wyszesławiców, których w historiografii tytułuje się książętami, ale dla określenia Serbii Wyszesławiców nie przyjęła się literaturze nazwa Księstwa Serbskiego, zapewne dlatego, że nie wiadomo by było na które z księstw wskazuje.
  2. Określenie "Żupanat Raszki" jakkolwiek poprawne językowo i prawie poprawne logicznie, bo od wielkiego żupana powinien by powstać "Wielki Żupanat" na wzór "Wielkiego Księstwa", nie przyjął się w literaturze i powszechnie określa się to państwo serbskie jako Raszkę.
  3. Księstwo Serbskie Hrebeljanowiczów i Brankowiczów znowu nie wiadomo na co wskazuje. Jak je odróżnić od umieszczonego zaraz poniżej Księstwa Serbii z XIX wieku, nie mówiąc o tym średniowiecznych księstwach serbskich. Poza tym dla państwa Brankowiczów przyjęła się nazwa "Despotowiny", bo jego władcy nosili tytuł despoty, a nie księcia. Krótkotrwałe państwo księcia Łazarza nie ma swojej odrębnej nazwy jak wiele państewek serbskich tego okresu. --Ałiku (dyskusja) 12:05, 30 paź 2016 (CET)[odpowiedz]