Executive education

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Executive education (z j. ang.: szkolenie pracowników na kierowniczych stanowiskach) – ogólna nazwa podyplomowych programów szkoleniowych dla przedsiębiorców i menedżerów. Programy executive education są prowadzone przez szkoły biznesu niektórych szkół wyższych. W przeciwieństwie od studiów MBA programy te nie podlegają akredytacji, np. przez AMBA i są o wiele krótsze. Ukończenie studiów executive education poświadczone jest uzyskaniem dyplomu danej szkoły.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

W Polsce edukacja menedżerów kojarzy się głównie ze studiami MBA. Znacznie mniej rozwinięta jest oferta zaawansowanych szkoleń dla menedżerów, na czele z prestiżowymi AMP (Advanced Management Program), które na Zachodzie zdobywają coraz większą popularność, także ze względu na ich większą elastyczność, w tym krótszy czas trwania[1]. Programy executive education dzielą się na:

  • otwarte (Open Programs) – dla uczestników różnych firm.
  • realizowane na zamówienie (Customized Programs) – program dla kadry menedżerskiej konkretnej firmy[2].

W programach otwartych uczestniczą menedżerowie różnych firm. Zakres przerabianego materiału i czas trwania uzależniony jest od programu. Większość szkół biznesu wykorzystuje w swoich programach metodę case study.

Programy realizowane na zamówienie przeznaczone są dla kadry menedżerskiej konkretnych korporacyjnych klientów[3].

Do programów typu executive education zaliczane są program "Advanced Management Program" (AMP) lub Program for Management Development (PMD) takich szkół jak: Columbia Business School, Harvard Business School, IESE Business School, IMD, INSEAD, London Business School, MIT Sloan School of Management czy Wharton School. Programy te obejmują zakres tak zwanego general management i podzielone są zwykle na kilka modułów.

Innym typem szkoleń executive education są programy Focused Programs, które związane z tematyką branżową poszczególnych sektorów przemysłu[4].

Do światowej czołówki szkół biznesu z zakresu executive education od kilku lat należą hiszpańska IESE Business School oraz szwajcarska IMD[5][6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]