Hatsune Miku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fanka w stroju Hatsune Miku
Fanka w stroju Hatsune Miku

Hatsune Miku (jap. 初音 ミク?) – wirtualna piosenkarka stworzona na bazie technologii syntezy śpiewu firmy Yamaha przez Crypton Future Media. Imię piosenkarki oznacza, w wolnym tłumaczeniu "pierwsze brzmienie przyszłości"[1]

Technologia[edytuj | edytuj kod]

Głos Miku Hatsune to efekt użycia syntezatora śpiewu Vocaloid 2, stworzonego przez firmę Yamaha[2]. Pozwala on na "wyśpiewywanie" niezwykle realistycznie brzmiących piosenek, na bazie dowolnej melodii i tekstu. Po nabyciu silnika Vocaloida, firma Crypton Future Media zaprogramowała barwy głosu postaci z serii programów "Character Vocal Series", w ramach której do każdego z głosów przepisana została reprezentująca ją postać anime. Hatsune stworzona została 31 sierpnia 2007 roku, jako pierwsza postać z serii CVS. Stworzeniu głosu Hatsune od początku towarzyszyło założenie, że będzie ona kreowana na muzyczną divę przyszłości.

Głos[edytuj | edytuj kod]

Głos Hatsune Miku stworzono na bazie głosu Saki Fujity, japońskiej seiyū. Próbki głosu, zmienione przez silnik programu, pozwalają na zaśpiewanie dowolnej piosenki pod wskazaną melodię, w sposób niezwykle ekspresyjny, z uwzględnieniem nawet symulowania wdechów i wydechów podczas wydawania dźwięków. Oprogramowanie odpowiedzialne za głos Hatsune stworzone zostało głównie z myślą o tworzeniu muzyki w stylu J-Pop. 30 kwietnia 2010 roku ukazała się najnowsza wersja programu, pod nazwą Hatsune Miku Append [3], wzbogacona o 6 nowych barw głosu Hatsune – Miękki (łagodny, delikatny głos), Słodki (dziecięcy), Ciemny (dojrzały), Żywy (wesoły), Stabilny (głośny i czysty) oraz Lekki (łagodny, "niebiańsko brzmiący").

Postać[edytuj | edytuj kod]

Hatsune Miku to wirtualna postać wykreowana w sposób bardzo konsekwentny. Na oficjalnej stronie przedstawiona została jako 16-latka, mierząca 158 cm wzrostu i ważąca 42 kg[4]. Wizerunek wirtualnej gwiazdy stworzony został przez rysownika Kei Garou[5], który wykreował postać typową dla estetyki Anime. Twórcy postaci nie wspominają jednak nic na temat jej charakteru. W każdej piosence może być inna. W jednej może być zimno krwistym zabójcą a w innej kochającą dziewczyną bądź inwalidką. Wszystko zależy od piosenki.

Koncerty[edytuj | edytuj kod]

Pierwszym koncertem na jakim wystąpiła Hatsune był Animelo Summer Live 2009 ReBridge w Japonii, gdzie pojawiła się na scenie jako postać na telebimie. Prawdziwym przełomem w karierze wirtualnej piosenkarki okazała się jednak trasa koncertowa z 2010 roku, na której wystąpiła już jako pełnowymiarowy, niezwykle realistyczny hologram[2].

W 2014 roku Hatsune Miko będzie oficjalnym supportem na 16 koncertach Lady Gagi ArtRave:The ARTPOP Ball, od 6 maja do 3 czerwca[6].

Popularność[edytuj | edytuj kod]

Hatsune Miku zyskuje w Japonii rosnąca popularność – coraz większa liczba jej słuchaczy dołącza do fanklubów[7], nabywając gadżety wirtualnej artystki, mangi, grę video [8], pojawiając się na realnych koncertach, a nawet kupując jej koncertowe DVD.

Postać "posiada" własny team samochodowy "GOODSMILE HATSUNE MIKU Z4" startujący w wyścigach Super GT (klasa GT300). Sponsorem zespołu jest japoński producent figurek Good Smile Company.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Hatsune Miku w 2013 roku zaśpiewała piosenkę po polsku. Jest to ludowa piosenka "To i hola!", nagrana dla Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]