Inwestowanie indeksowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Inwestowanie indeksowe – pasywna giełdowa strategia inwestycyjna, polegająca na zakupie portfela, który odzwierciedla zachowanie się określonego indeksu giełdowego.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Badania wskazują, że większość funduszy inwestycyjnych na dowolnym rozwiniętym rynku przegrywa z indeksem. Najważniejszą przyczyną są koszty prowizji przy inwestowaniu aktywnym (zakupie akcji w biurze maklerskim lub zakupie jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych), które są zazwyczaj dużo wyższe niż prowizje od zakupu jednostek funduszu indeksowego.

Wynik portfela zbudowanego w oparciu o inwestowanie indeksowe zawsze będzie minimalnie niższy niż stopa zwrotu odwzorowywanego indeksu. Inwestowanie indeksowe odżegnuje się od analizy fundamentalnej, której celem jest dogłębne zbadanie podstaw i otoczenia makroekonomicznego spółki, której walory planuje się nabyć. Jednocześnie ta strategia inwestycyjna czerpie z metodologii analizy technicznej, zwłaszcza zaś wyznaczania trendu, który jest podstawą przyjęcia, że określony indeks giełdowy z czasem będzie zyskiwał, a nie tracił na wartości[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. XBinOp.com: Analiza techniczna - linie trendu. xbinop.com/pl/. [dostęp 2017-07-02].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Robert Hagstrom, Portfel Warrena Buffetta, Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, 2001.