Kunów (jezioro)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kunów
Położenie
Państwo

 Polska

Miejscowości nadbrzeżne

Kunów, Zagrody Łukówieckie

Wysokość lustra

140,7 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

1,17 km²

Wymiary
• max długość
• max szerokość


1450 m
1050 m

Głębokość
• średnia
• maksymalna


2,1 m
3,6 m

Położenie na mapie gminy Firlej
Mapa konturowa gminy Firlej, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Kunów”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Kunów”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Kunów”
Położenie na mapie powiatu lubartowskiego
Mapa konturowa powiatu lubartowskiego, blisko centrum na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Kunów”
Ziemia51°34′01″N 22°29′18″E/51,566944 22,488333

Kunówjezioro we wschodniej Polsce, na Nizinie Południowopodlaskiej, w obrębie Wysoczyzny Lubartowskiej. Należy do grupy Jezior Firlejowskich, leży niecałe 1,5 km od jeziora Firlej. Maksymalna głębokość jeziora wynosi 3,6 m.

Wykorzystywane jest gospodarczo (jako zbiornik hodowlany) i rekreacyjnie. Zarybiane gatunkami takimi jak węgorz, sandacz, karp, karaś, czy lin. Posiada wody niskiej jakości. Nad brzegami jeziora znajdują się dwie miejscowości – Kunów i Zagrody Łukówieckie oraz pola uprawne.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Anna Sierosławska, Ocena toksyczności zakwitu sinic w zbiorniku hodowlanym w pobliżu Lublina, s. 362. Link