Lament (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Lament
Autor

Władysław Lech Terlecki

Typ utworu

powieść

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Polska

Język

polski

Data wydania

1984

poprzednia
Powrót z Carskiego Sioła
następna
brak

Lament – powieść Władysława Lecha Terleckiego z 1984 roku. Powieść ta jest częścią cyklu książek tego autora o powstaniu styczniowym.

Treść[edytuj | edytuj kod]

Akcja toczy się już po klęsce powstania styczniowego. Carska ochrana, na czele której stoi pułkownik Tuchołko, planuje przeprowadzić intrygę, której celem jest ujęcie przebywających na wolności przywódców powstańczych. W tym celu powołuje fikcyjny rząd narodowy. Do tego celu wykorzystuje byłych spiskowców - Zygmunta i Jana. Zwabia też do Warszawy, przebywających w Paryżu dwóch radykalnych powstańców - Piotra i Włodzimierza. Mają oni uczestniczyć w posiedzeniu "rządu" złożonego z agentów carskiej policji. Plan Tuchołki przewiduje aresztowanie uczestników posiedzenia i ujawnienie agenturalnego charakteru tego zgromadzenia. Ma to spowodować kompromitację podobnych przedsięwzięć na przyszłość[1].

Intryga kończy się niepowodzeniem. Piotr wymyka się śledzącym go agentom, zaś Jan, który dopuścił się zdrady w imię ratowania przebywającego w więzieniu, syna, ujawnia prawdę, gdy dowiaduje się, że jego syn zmarł.

Nastrój powieści oddaje obraz zastraszonego i wyzbytego nadziei narodu[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Tomasz Miłkowski i Janusz Termer Leksykon lektur szkolnych, Wydawnictwo Graf-Punkt, Warszawa 1996.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Tomasz Miłkowski i Janusz Termer Leksykon lektur szkolnych, Wydawnictwo Graf-Punkt, Warszawa 1996.