Marta Legierska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Marta Legierska
Data i miejsce urodzenia

1936
Koniaków

Zawód, zajęcie

koronczarka

Narodowość

polska

Marta Legierska (ur. 1936 w Koniakowie) – koronczarka ze Śląska Cieszyńskiego[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest jednym z ośmiorga dzieci w rodzinie Legierskich, z których czworo zmarło. Szydełkowania uczyła się od matki Jadwigi Legierskiej. Zaczęła robić koronki w wieku 10 lat[1]. W wieku 20 lat dołączyła do założonego przez Marię Gwarkową oddziału „Cepelii” w Koniakowie. Jako stypendysteka otrzymywała miesięczną pensję, za którą oddawala określoną ilość wyrobów koronkowych spółdzielni. Jedno z jej dzieł trafiło do królowej Elżbiety II[2].

Od 1981 cyklicznie podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Wiśle prezentowała swoje wyroby i technikę pracy. Uczestniczyła w zjazdach twórców ludowych oraz w organizowanych przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej konkursach na Koniakowską Koronkę i Beskidzki Haft krzyżykowy. Była doceniana nagrodami[1]. Wykonywała koronki na czepce, koronki liturgiczne, bieżniki, kołnierze, rękawiczki, wstawki do kredensu, czepki dla kelnerek i ekspedientek, suknie ślubne oraz bluzki. Bierze udział w konkursach i wystawach[1].

W 2016 została wyróżniona przez Radę Gminy Istebna jako zasłużona w dziedzinie upowszechniania kultury[2]. W 2017 została laureatką Nagrody im. Oskara Kolberga[3]. Nadal jest aktywna zawodowo[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Małgorzata Kiereś, Marta Legierska – laureat Nagrody Kolberga 2017 [online], www.nagrodakolberg.pl [dostęp 2022-03-25].
  2. a b Istebna: Koronka to jej życie [online].
  3. Marta Legierska z nagrodą Kolberga [online], OX.pl [dostęp 2022-03-25] (pol.).
  4. Alina Świeży-Sobel, Heklowany obraz duszy [online].