Musculus protergo-trochanteralis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Musculus protergo-trochanteralis, mięsień Ipcm9mięsień występujący w tułowiu Paleoptera.

Mięsień należący do grupy „mięśni pleurokoksalnych” (ang. pleuro-coxal muscles), opisany dla ważek różnoskrzydłych. Wychodzi on z bocznej części pierwszego tergitu, w pobliżu pleura. Jego koniec przyczepia się do ścięgna krętarza, do którego przyczepiają się również mięśnie: musculus propleuro-trochanteralis i musculus profurca-trochanteralis[1]. U rodzaju Epiophlebia początkowy punkt przyczepu znajduje się na środkowym płatku pierwszego tergitu[2].

Mięsień ten nie posiada homologicznych odpowiedników u Neoptera i możliwe że występuje wyłącznie u ważek. Mimo początkowego punktu na tergicie, zaliczany jest do mięśni pleuralnych ze względu na jego umiejscowienie odpowiadające mięśniom IIpcm5 i IIIpcm5, których z kolei brak u ważek[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Sebastian Büsse, Thomas Hörnschemeyer. The thorax musculature of Anisoptera (Insecta:Odonata) nymphs and its evolutionary relevance. „BMC Evolutionary Biology”. 13:237, 2013. 
  2. S. Asahina. A morphological study of a relic dragonfly Epiophlebia superstes Selys (Odonata, Anisozygoptera). „Japan society for the promotion of science:Tokyo”, 1954.