Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich
Oddział Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Górki Wielkie

Adres

ul. Stary Dwór 2

Data założenia

1970

Zakres zbiorów

zbiory biograficzne

Położenie na mapie gminy Brenna
Mapa konturowa gminy Brenna, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich”
Położenie na mapie powiatu cieszyńskiego
Mapa konturowa powiatu cieszyńskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich”
Ziemia49°46′55,53″N 18°49′37,54″E/49,782092 18,827094
Strona internetowa

Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich – muzeum położone w Górkach Wielkich, stanowiące oddział Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie. W placówce prezentowane są zbiory biograficzne związane z osobą powieściopisarki polskiej, Zofii Kossak-Szatkowskiej primo voto Szczuckiej.

Muzeum mieści się w tzw. domku ogrodnika położonym na terenie zespołu dworskiego z XVIII wieku, będącego przedwojenną własnością Kossaków. Pisarka mieszkała w nim w latach 1957-1968[1]. Muzeum powstało w 1970 roku, kiedy to mąż zmarłej dwa lata wcześniej pisarki, mjr Zygmunt Szatkowski zaczął udostępniać dom zwiedzającym. Początkowo udostępniane były wyłącznie jadalnia i gabinet. W styczniu 1973 roku dom Szatkowskich stał się częścią cieszyńskiego Muzeum a Zygmuntowi Szatkowskiemu powierzono funkcję kustosza placówki. W 2002 roku ekspozycję rozszerzono o pomieszczenia kuchni i sypialni.
W 1993 roku w muzeum miała miejsce kradzież - utracono obrazy autorstwa Wojciecha i Juliusza Kossaków. Większości skradzionych dzieł nadal nie udało się odnaleźć.

W muzeum - oprócz przedmiotów związanych z życiem i twórczością pisarki (w tym m.in. zdjęcia, rodzinne pamiątki, rękopisy i maszynopisy oraz medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata), znajdują się liczne obrazy, autorstwa m.in. Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz Czesława Kuryatto.

Aktualnie muzeum jest czynne cały rok (z wyjątkiem poniedziałków i piątków), wstęp jest płatny.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Marcin Żerański: Śląsk Cieszyński. Od Bielska-Białej do Ostrawy. Cieszyn: Pracownia na pastwiskach, 2012, s. 207. ISBN 978-83-933109-3-7.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]