Oops-Leon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rozkład masy niezmienniczej par elektron-pozyton z pracy[1]

Oops-Leon – żartobliwa nazwa nadana nieistniejącej cząstce subatomowej „odkrytej” w 1976.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W styczniu 1976 zespół fizyków pod kierownictwem Leona Ledermana po analizie danych eksperymentu E288 doniósł o odkryciu nowej cząstki o masie około 6 GeV/c²[1]. Doniesienie opierało się na analizie masy niezmienniczej par elektron-pozyton produkowanych w zdarzeniach protonów z tarczą berylową. Na wykresie zaobserwowano tendencję do grupowania się przypadków w okolicy 6 GeV. Prawdopodobieństwo przypadkowego zgrupowania przypadków w taki sposób zostało oszacowane na poniżej 2%, zespół zdecydował się więc na publikację odkrycia.

W ciągu następnych miesięcy, po zebraniu dalszych danych, okazało się, że zgrupowanie było jednak dziełem takiego mało prawdopodobnego przypadku. Zespół musiał wycofać doniesienie. Nieistniejąca „cząstka” została żartobliwie nazwana „Oops-Leon” – co jest grą słów wokół imienia lidera zespołu, a jednocześnie w angielskiej wymowie brzmi podobnie do „Upsilon”[2].

Historia ta przyczyniła się prawdopodobnie do opóźnienia ogłoszenia rzeczywistego odkrycia cząstki ϒ: już w listopadzie 1976 zespół E288 widział zgrupowanie przypadków wokół wartości 9,5 GeV[2], bardziej statystycznie znaczące niż „Oops-Leon”. Zdecydowano jednak, by zaczekać z ogłoszeniem na wyniki planowanych na pierwsze półrocze roku 1977 pomiarów przy większej intensywności wiązki. Dopiero gdy ten pomiar potwierdził istnienie cząstki, zespół zdecydował się na publikację odkrycia.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b D.C. Hom i inni, Observation of High-Mass Dilepton Pairs in Hadron Collisions at 400 GeV, „Physical Review Letters”, 36 (21), 1976, s. 1236–1239, DOI10.1103/PhysRevLett.36.1236. preprint
  2. a b J. Yoh, The Discovery of the b Quark at Fermilab in 1977: The Experiment Coordinator's Story, AIP Conf. Proc. 424 (1988) 29.