Obca ziemia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Pardes (film))
Obca ziemia
परदेस / Pardes
Gatunek

dramat
musical

Rok produkcji

1997

Data premiery

8 grudnia 1997

Kraj produkcji

Indie

Język

hindi

Czas trwania

190 min

Reżyseria

Subhash Ghai

Scenariusz

Subhash Ghai

Główne role

Shah Rukh Khan
Mahima Chaudhry
Amrish Puri

Muzyka

Nadeem-Shravan

Zdjęcia

Kabir Lal

Montaż

Renu Saluja

Produkcja

Subhash Ghai

Obca ziemia (hindi परदेस / Pardes) – indyjski dramat miłosny z elementami musicalu z 1997 roku w reżyserii Subhasha Ghai. W rolach głównych wystąpili Shah Rukh Khan i Amrish Puri. Zdjęcia kręcono w Stanach Zjednoczonych (Los Angeles, Las Vegas), Kanadzie (Vancouver) oraz w Indiach (Agra, stan Uttarakhand).

Tematem filmu jest starcie się dwóch światów: obczyzny i ojczyzny, wartości zamerykanizowanego świata indyjskich emigrantów i tradycyjnych wartości hinduskich. Na tym tle rozwija się miłość głównych bohaterów wyrażana też w piosenkach i tańcu.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Obczyzna to amerykańska ziemia dla Hindusa Kishorilala (Amrish Puri), który ze smutkiem patrzy, że ceną za zdobyte tu bogactwo staje się amerykanizacja jego syna, Rajiva. Nie może pogodzić się z tym, że jego syn z dnia na dzień staje się coraz bardziej obcy swoim indyjskim korzeniom, wartościom przodków, więc wpada na pomysł, aby z przyjacielem z dzieciństwa zaaranżować w Indiach jego ślub z prostą dziewczyną z indyjskiej wioski, z Gangą. Tych dwoje młodych ludzi to dwa odległe światy- mężczyzna zepsuty pieniędzmi, romansami, alkoholem i zabawą i niewinna dziewczyna tęskniąca za tym jedynym, który stanie się ukochanym mężem i ojcem jej dzieci. Ma ich połączyć ze sobą, oswoić, przekonać do siebie adoptowany syn Kishorilala, Arjun (Shah Rukh Khan), przez niektórych w rodzinie traktowany jako ktoś gorszy, na poły służący. Spełniając swoją misję Arjun zakochuje się w Gandze.

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Piosenki[edytuj | edytuj kod]

  1. „Meri Mehbooba” – Kumar Sanu i Alka Yagnik
  2. „Do Dil Mil Rahe Hai Magar Chupke Chupke” – Kumar Sanu
  3. „Diwana Dil” – Sonu Nigam, Shankar Mahadevan i Hema Sardesi
  4. „I Love India” – Harihar
  5. „Nahi Hona Tha” – Alka Yagnik, Udit Narayan i Hema Sardesi
  6. „Jahan Piya Wahan” – Shankar Mahadevan i Chitra
  7. „My First Day in America” – Hema Sardesi

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]