Plik:Panorama północna, teren Starego Miasta w Chojnie..jpg

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Ten plik jest umieszczony w Wikimedia Commons
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Rozmiar pierwotny(6640 × 1606 pikseli, rozmiar pliku: 1,55 MB, typ MIME: image/jpeg)

Opis

Opis
Polski: Panorama północna - teren Starego Miasta w Chojnie. Teren Starego Miasta w Chojnie ma w wykazie zabytków naumer 76. Od lewej (północno-zachodnia strona Chojny) pasy drzew, między nimi niewidoczna droga do Cedyni, i również niewidoczne ruiny kaplicy św. Gertrudy . Wyraźnym akcentem jest wieża średniowiecznej Bramy Świeckiej (element obwarowań miejskich numer 229 w wykazie zabytków). W centrum widać gotycki ratusz (numer 31 w wwykazie zabytków). Dalej, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, nad kamieniczkami na dalszym planie widać asfalt drogi krajowej nr 31 - do Szczecina. Na prawo od pierwszego, łagodnego zakrętu,widać fragment murów miejskich (numer 229 w wykazie zabytków). Za zakrętem widać most na rzece Rurzycy, za nim przejście dla pieszych a niecałe 50 metrów od tego przejścia pierwsza wielka żywozielona korona drzewa należy do największego platana w Polsce. Daleko na horyzonci widoczne białe budynki zakładów, ale bliżej, przed pasem drzew widnieje nad dachami stożek Baszty Więziennej (element obwarowań miejskich numer 229 w wykazie zabytków). Jeszcze dalej na prawo, na horyzoncie północnowschodnim wyraźna kulminacja 84,7 metrów nad poziom morza (Królewska Góra? czy nie tak nazywała się Chojna kiedyś - Königsberg?). U podnóża góry, nad dachami trzech jasnoszarych bloków wystaje wśród drzew czerwony dach Baszty Bocianiej (element obwarowań miejskich numer 229 w wykazie zabytków). Kilkadziesiąt metrów na prawo od Baszty Bocianiej, zaraz za blokami widnieje klasztor poaugustiański (numer 233 wykazu zabytków). Wreszcie całkiem na prawo widnieje duży, ciemny obszar. Jednak, jeśli wpatrzeć się weń uważnie, można dostrzec połać północną dachu kościoła Najświętszej Marii Panny (numer 86 w wykazie zabytków), a całkiem już blisko wznosi się strzeliście wieża kościoła. Jeszcze tylko wróćmy na środek tej panoramy. Wielkim, ciemnym klinem kładzie się tam cień właśnie tej wieży kościelnej, jednej z najwyższych w Polsce - 102,5 metra. Mieszczanie Chojny mogliby traktować cień, jako wskazówkę wielkiego zegara słonecznego.
Ta fotografia przedstawia zabytek wpisany do rejestru zabytków województwa zachodniopomorskiego pod numerem 76.
Data
Źródło Praca własna
Autor Marasch

Licencja

Ja, właściciel praw autorskich do tego dzieła, udostępniam je na poniższej licencji
w:pl:Licencje Creative Commons
uznanie autorstwa na tych samych warunkach
Wolno:
  • dzielić się – kopiować, rozpowszechniać, odtwarzać i wykonywać utwór
  • modyfikować – tworzyć utwory zależne
Na następujących warunkach:
  • uznanie autorstwa – musisz określić autorstwo utworu, podać link do licencji, a także wskazać czy utwór został zmieniony. Możesz to zrobić w każdy rozsądny sposób, o ile nie będzie to sugerować, że licencjodawca popiera Ciebie lub Twoje użycie utworu.
  • na tych samych warunkach – Jeśli zmienia się lub przekształca niniejszy utwór, lub tworzy inny na jego podstawie, można rozpowszechniać powstały w ten sposób nowy utwór tylko na podstawie tej samej lub podobnej licencji.

Podpisy

Dodaj jednolinijkowe objaśnienie tego, co ten plik pokazuje

Obiekty przedstawione na tym zdjęciu

przedstawia

Historia pliku

Kliknij na datę/czas, aby zobaczyć, jak plik wyglądał w tym czasie.

Data i czasMiniaturaWymiaryUżytkownikOpis
aktualny20:49, 27 wrz 2011Miniatura wersji z 20:49, 27 wrz 20116640 × 1606 (1,55 MB)Marasch

Globalne wykorzystanie pliku

Ten plik jest wykorzystywany także w innych projektach wiki:

  • Wykorzystanie na www.wikidata.org

Metadane