Plik:Teresa Murak - Popiersie (1975-1976).jpg

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Ten plik jest umieszczony w Wikimedia Commons
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Rozmiar pierwotny(700 × 794 pikseli, rozmiar pliku: 157 KB, typ MIME: image/jpeg)

Opis

Popiersie   (Wikidata search (Cirrus search) Wikidata query (SPARQL)  Create new Wikidata item based on this file)
Artysta
Teresa Murak
Tytuł
Popiersie
Opis
Polski: „Popiersie” jest jednym z bardzo niewielu istniejących obiektów z niezwykle istotnego, intensywnego okresu w działalności twórczej Teresy Murak z połowy lat 70., kiedy wykształciła ona własny, oryginalny język wypowiedzi artystycznej. Artystka odnosiła się wówczas do krajobrazu miejskiego i podmiejskiego, relacji między naturą a ciałem ludzkim, odpowiedzialności za ekosystem (zwłaszcza w swych mniej spektakularnych formach: błocie, pyle, chwastach etc.), jednocześnie wpisując swą twórczość w konstelację duchowych referencji o fundamentach zarówno pogańskich jak i judeochrześcijańskich. „Popiersie” jest artystyczną próbą zatrzymania czasu – rzeźba z tkaniny i rzeżuchy została zakonserwowana w pleksiglasie (co wymagało licznych prób z materiałem, współpracy z laboratorium chemicznym etc.), stanowiąc surrealny obiekt odwołujący się do wzrostu i obumierania, ciała ludzkiego, jak i petryfikującej mocy sztuki oraz instytucji muzealnych. Rzeźba „Popiersie” była eksponowana podczas ważnych wystaw sztuki współczesnej np. „Figura w rzeźbie polskiej XIX i XX wieku” w Galerii Narodowej Zachęta (1999). Jest rzadkim dziełem sztuki o wysokiej wartości muzealnej, jednym z obiektów w których Murak splata tradycja sztuki o proweniencji ekologicznej, duchową refleksję i wątki feministyczne.
Data między 1975 a 1976
date QS:P571,+1975-00-00T00:00:00Z/8,P1319,+1975-00-00T00:00:00Z/9,P1326,+1976-00-00T00:00:00Z/9
Medium
Polski: rzeźba/obiekt
Rozmiar 40×28×12 cm
institution QS:P195,Q1956218
Notatki
Polski: Zakup dzieła do kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Narodowe kolekcje sztuki współczesnej”.
Źródło/Fotograf https://artmuseum.pl/pl/kolekcja/praca/murak-teresa-popiersie
Licencja
(Ponowne użycie tego pliku)
VRT Wikimedia

Ta praca jest wolna i może być używana przez każdego w dowolnym celu. Jeśli chcesz używać tej pracy, nie musisz prosić o pozwolenie, o ile przestrzegasz wszystkich wymagań licencyjnych wymienionych na tej stronie.

Fundacja Wikimedia otrzymała wiadomość e-mail potwierdzającą, że właściciel praw autorskich tej pracy udzielił pozwolenia na jej publikację na warunkach wymienionych na tej stronie. To pozwolenie zostało zweryfikowane przez wolontariusza VRT i zarchiwizowane w systemie Wikimedia VRTS. Korespondencja jest dostępna wolontariuszom VRT pod numerem 2018022810009474.

Aby potwierdzić zezwolenie, zostaw wiadomość na tablicy ogłoszeń. Link: https://ticket.wikimedia.org/otrs/index.pl?Action=AgentTicketZoom&TicketNumber=2018022810009474
Znajdź inne pliki objęte tym samym pozwoleniem: SDC query (SPARQL)

Licencja

w:pl:Licencje Creative Commons
uznanie autorstwa na tych samych warunkach
Wolno:
  • dzielić się – kopiować, rozpowszechniać, odtwarzać i wykonywać utwór
  • modyfikować – tworzyć utwory zależne
Na następujących warunkach:
  • uznanie autorstwa – musisz określić autorstwo utworu, podać link do licencji, a także wskazać czy utwór został zmieniony. Możesz to zrobić w każdy rozsądny sposób, o ile nie będzie to sugerować, że licencjodawca popiera Ciebie lub Twoje użycie utworu.
  • na tych samych warunkach – Jeśli zmienia się lub przekształca niniejszy utwór, lub tworzy inny na jego podstawie, można rozpowszechniać powstały w ten sposób nowy utwór tylko na podstawie tej samej lub podobnej licencji.

Podpisy

Dodaj jednolinijkowe objaśnienie tego, co ten plik pokazuje

Obiekty przedstawione na tym zdjęciu

przedstawia

Historia pliku

Kliknij na datę/czas, aby zobaczyć, jak plik wyglądał w tym czasie.

Data i czasMiniaturaWymiaryUżytkownikOpis
aktualny13:15, 2 lut 2018Miniatura wersji z 13:15, 2 lut 2018700 × 794 (157 KB)Marta Malina Moraczewskapattypan 17.05

Poniższa strona korzysta z tego pliku:

Metadane