Polonia Sacra (kwartalnik)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Polonia Sacra
Częstotliwość

kwartalnik

Państwo

 Polska

Adres

ul. Kanonicza 9, 31-002 Kraków

Wydawca

Wydział Teologicznu Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie

Tematyka

teologia

Pierwszy numer

1918

Redaktor naczelny

prof. dr hab. Henryk Sławiński

Punkty MNiSW

40 (2021)

ISSN

1428-5673

2391-6575 (wersja elektroniczna)

Strona internetowa

Polonia Sacraczasopismo naukowe Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Założone w 1918 r. przez ks. dr Jana Nepomucena Fijałka, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego jest jednym z pierwszych na polskim rynku czasopiśmienniczym znaczącym, naukowym pismem teologicznym. Publikuje artykuły, sprawozdania i recenzje z dziedziny teologii.

Historia czasopisma[edytuj | edytuj kod]

Czasopismo zostało założone w Krakowie w 1918 r. jako organ Towarzystwa im. Papieża Benedykta XV. Założycielem i pierwszym redaktorem naczelnym pisma był ks. Jan Fijałek, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pełny tytuł brzmiał wówczas Polonia Sacra. Wydawnictwo Naukowe Towarzystwa im. Papieża Benedykta XV-go pod red. X. Jana Fijałka Prof. Uniw. Jagiell. Na jego łamach ukazywały się rozprawy m.in. z historii Kościoła, etyki, patrologii i prawa kanonicznego. Z pismem współpracowali profesorowie Uniwersytetu Lwowskiego, Jagiellońskiego i Warszawskiego (m.in. W. Abraham, J. Grabowski, J. Nowosielski, W. Rubczyński). Po rozwiązaniu Towarzystwa im. Papieża Benedykta XV w 1922 r. ks. J. Fijałek kontynuował dzieło pod zmienionym tytułem (którego sam został wydawcą i redaktorem): Nowa Polonia Sacra: czasopismo poświęcone badaniu historii Kościoła, prawa kanonicznego i literatury teologicznej w Polsce. Pismo to ukazywało się do 1939 r. Wznowione w 1948 (nie zachowano jednak numeracji sprzed wojny) pod nazwą Polonia Sacra: kwartalnik teologiczny, wychodziło pod kierunkiem profesorów Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1954 r. wskutek likwidacji przez władze komunistyczne wydziałów teologicznych uniwersytetu krakowskiego i warszawskiego, Polonia Sacra przestało być organem profesorów Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zaczęło się ukazywać na nowo utworzonej Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie pod kierunkiem profesorów Wydziału Prawa Kanonicznego. Zmieniono też tytuł Polonia Sacra: kwartalnik kanonistyczno-historyczny, ale zachowano ciągłość numeracji. W 1958 r. wydawanie pisma zostało zawieszone a w jego miejsce zaczęło wychodzić: Prawo Kanoniczne: kwartalnik. Reaktywacja czasopisma Polonia Sacra (półrocznik) nastąpiła w 1997 roku na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (obecnie Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie). Od 1 stycznia 2014 r. Polonia Sacra stała się kwartalnikiem.

Redaktorzy naczelni[edytuj | edytuj kod]

Punktacja czasopisma[edytuj | edytuj kod]

W wykazie czasopism naukowych Ministerstwa Edukacji i Nauki z 9 lutego 2021 r. kwartalnik uzyskał 40 punktów[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Encyklopedia Krakowa, wyd. PWN, Warszawa-Kraków 2000.
  • Małgorzata Janiak, Polonia Sacra przeszłość i treść czasopisma, „Polonia Sacra”, R. 1 (XIX), nr 1/45 (1997), s. 61-78.