Pomoc:Jak utworzyć nowy wikiprojekt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

główna strona pomocy

Zanim zaczniesz tworzyć nowy wikiprojekt, zadaj sobie pytanie: 
czy wikiprojekt jest odpowiedni dla tego, co chcesz osiągnąć?

Po co tworzymy wikiprojekty?[edytuj | edytuj kod]

→ Wikiprojekt ma pomóc w koordynacji działań nad treścią Wikipedii, która zawarta jest w wielu artykułach, nad którymi pracuje wielu wikipedystów.

Czym zajmuje się wikiprojekt?

Stawia sobie cele, których osiągnięcie przez jedną osobę jest praktycznie bardzo trudne, niemożliwe lub sprzeczne z zasadami Wikipedii.

 • Wikiprojekt opiekuje się znaczną grupą artykułów związaną z danym tematem.
  Kilka – kilkanaście artykułów na pewno nie wystarczy. Na pewno wystarczy kilkaset.
 • Ma pomóc w poprawie jakości i zwiększaniu liczby artykułów – w weryfikacji, poprawie stylu, usuwaniu błędów, rozwijaniu do poziomu profesjonalnego, rozwiązywaniu kwestii spornych; pisaniu nowych haseł specjalistycznych.
  Jeden wikipedysta nie rozwinie wszystkich haseł do poziomu profesjonalnego, nie zweryfikuje ich wszystkich – prędzej spotka kolegów edytujących tę samą tematykę, którzy mają własne domowe biblioteczki i pomogą w weryfikacji, poprawie, pisaniu nowych haseł.
 • Ma pomóc w ogólnej opiece nad artykułami – w dobrej kategoryzacji, obserwowaniu ostatnich zmian, opiece nad portalem, ustaleniu podobnej struktury i wyglądu czy jednolitej, spójnej terminologii.
  Gdyby terminologię ustalał jeden wikipedysta, łatwo byłoby mu popaść w faworyzowanie jakiegoś punktu widzenia. Podobny problem może dotyczyć także kategoryzacji.
 • Więcej zadań podejmowanych przez wikiprojekty zostało spisanych na stronie Wikipedia:Macierz, w sekcji dobre praktyki.

Uwaga: stworzenie i utrzymywanie wikiprojektu wymaga dodatkowej pracy i czasu kilku osób. Na początek potrzeba minimum czterech – pięciu aktywnych, choć czasem i zgrana trójka wystarczy.

Uwaga 2.: jak uczy doświadczenie, samo istnienie wikiprojektu nie sprawi, że wikipedyści (jego uczestnicy) staną się aktywni. Jest odwrotnie: to już aktywni wikipedyści mogą sobie stworzyć wikiprojekt, jeśli wolą dyskutować w jednym miejscu, a nie na stronach dyskusji każdego z nich.

Przygotowanie do utworzenia wikiprojektu[edytuj | edytuj kod]

 1. Zwykle pierwsze bywa spostrzeżenie, że potrzeba skoordynowanej poprawy pewnej kategorii artykułów;
  jeśli jesteśmy pewni, że możemy poprawić hasła,
 2. powinniśmy sprawdzić, czy ta kategoria jest wystarczająco duża, by tworzyć nowy wikiprojekt – może wystarczy dołączyć do istniejącego, większego wikiprojektu?
  jeśli zapowiada się sporo pracy,
 3. sprawdzamy, kto aktywnie edytuje artykuły z tej kategorii (uwaga: następne kroki nie mają sensu, jeśli w tym momencie nie znajdziemy przynajmniej trzech – czterech współpracowników!);
  możemy osobno rozpocząć nowy wątek w Kawiarence i zobaczyć, czy zgłosi się ktoś chętny;
 4. piszemy do wybranych aktywnych wikipedystów (np. na ich stronach dyskusji, za pomocą komunikatora czy wysyłamy e-maila), jak wyobrażamy sobie nowy wikiprojekt: czym się zajmie (→ zakres tematyczny) i w jaki sposób (→ dobre praktyki);
 5. jeśli mamy chętnych, mamy określone cele…

Tworzymy wikiprojekt[edytuj | edytuj kod]

 1. Jasno określ zakres tematyczny i cele wikiprojektu.
 2. Zamieść klarownie sformułowane informacje, jakiego wkładu oczekuje się od uczestników wikiprojektu: postaraj się także o pomoc mało zaawansowanych w danym temacie – mogą pomagać w poprawie ortografii, stylu, tabelek, infoboksów, szablonów itp., itd.
 3. Dodaj wikiprojekt do listy wikiprojektów i do kategorii.
 4. Rozpocznij akcję informacyjną: umieść informację o powstaniu nowego wikiprojektu na Tablicy ogłoszeń, napisz do większej liczby wikipedystów – może dojdzie kilku nowych uczestników?