Rondo Polsadu w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
rondo Polsadu
Prądnik Czerwony
Ilustracja
Widok na rondo (2023)
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kraków

Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „rondo Polsadu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „rondo Polsadu”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „rondo Polsadu”
Ziemia50°05′06,0″N 19°58′16,0″E/50,085000 19,971111

Rondo Polsadu – jedno z ważniejszych skrzyżowań ulic w Krakowie, zlokalizowane na północny wschód od Starego Miasta u zbiegu ulic Lublańskiej, Młyńskiej i al. gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego. Przez skrzyżowanie przebiega III obwodnica Krakowa w ciągu al. gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego i ul. Lublańskiej. Nad rondem przebiega estakada im. gen. Mateusza Iżyckiego, wybudowana w 2007 roku[1]. Obecnie Rondo Polsadu znajduje się na terenie dzielnicy Prądnik Czerwony.

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Rondo Polsadu jest jednym z najważniejszych węzłów komunikacyjnych w Krakowie[2]. Obecnie posiada 3 pasy ruchu. Organizacja ruchu w obrębie Ronda Polsadu ma charakter samooczyszczający się; oznacza to, że wszystkie pasy ruchu wyprowadzają kierujących poza skrzyżowanie i aby na nim pozostać należy zmieniać pasy ruchu.

Przez skrzyżowanie przebiega III obwodnica Krakowa w ciągu al. gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego i ul. Lublańskiej. Przez Rondo Polsadu przebiegają trasy licznych linii tramwajowych i autobusowych krakowskiej komunikacji miejskiej. Nad rondem przebiega Estakada im. gen. Mateusza Iżyckiego, wybudowana w 2007 roku[1].

Otoczenie[edytuj | edytuj kod]

Na północ od ronda Polsadu przy ul. Lublańskiej 38 znajduje się budynek Rondo Business Park mający 60 metrów wysokości][3]. Na zachód od ronda znajduje się Park Zaczarowanej Dorożki. Na północny wschód od ronda znajduje się Quattro Business Park mający 62 metry wysokości[4].

W 2024 roku przy rondzie ma powstać podziemny przystanek tramwajowy w ramach budowy nowej linii tramwajowej do Mistrzejowic[5][6].

W pobliżu ronda Polsadu znajdują się:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Budowa estakady nad rondem Polsadu – Magiczny Kraków [online], www.krakow.pl [dostęp 2023-09-21].
  2. Rondo Polsadu w Krakowie [online], mpmosty.pl [dostęp 2023-09-21].
  3. Najwyższe budynki Krakowa – Rondo Business Park [online], Dziennik Polski [dostęp 2023-09-21] (pol.).
  4. Najwyższe budynki Krakowa – Quattro Business Park [online], Dziennik Polski [dostęp 2023-09-21] (pol.).
  5. Na rondzie Polsadu w Krakowie powstanie podziemny przystanek tramwajowy [online], www.radiokrakow.pl [dostęp 2023-09-21] (pol.).
  6. Tramwaj do Mistrzejowic. Tak będzie wyglądał przystanek podziemny Rondo Polsadu [online], krakow.wyborcza.pl [dostęp 2023-09-21].