Rozdzielskie kapliczki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Rozdzielskie kapliczki – niewielkie budowle sakralne znajdujące się we wsi Rozdziele koło Bochni. Są one wyrazem pobożności miejscowej ludności[1].

Kapliczka Chrystusa Ukrzyżowanego obok remizy OSP[edytuj | edytuj kod]

Kapliczka na dębie obok remizy OSP Rozdziele. Drewniana, szafkowa, przeszklona od przodu i zwieńczona krzyżem. Wewnątrz drewniana, ludowa, polichromowana rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego. Została ufundowana przez Jana Kmiecika w 1920 roku. Istnieje podanie, że pod kapliczką i dębem rozsypywano wióry powstałe przy wyrobie trumny, aby powiadomić przechodniów o śmierci któregoś z mieszkańców wsi i prosić o modlitwę za niego.

Krzyż choleryczny na Błaskówce[edytuj | edytuj kod]

Drewniany krzyż znajduje się na rozstaju dróg w przysiółku Błaskówka. Został ufundowany w 1873 roku przez Jakuba Gołębia jako wotum za zachowanie od epidemii cholery, która panoszyła się w tych okolicach. Jednocześnie w tym miejscu znajduje się mogiła zmarłych w czasie epidemii. Na krzyżu znajduje się metalowa rzeźba Ukrzyżowanego Chrystusa. W zwieńczeniu mniejszy krzyż z kogutem[2].

Kapliczka Matki Bożej Niepokalanej[edytuj | edytuj kod]

Kamienna kapliczka Matki Bożej Niepokalanie Poczętej na skrzyżowaniu dróg obok rozdzielskiej szkoły. Wzniesiona z fundacji Franciszka Sutora w 1934 roku. W dolnej, tylnej części postumentu wyryta inskrypcja: "Fundator Franciszek Sutor Gos/podarz z reszty dworu". Fundator wystawił figurę w stulecie dworu w Rozdzielu. Na przedniej części postumentu napis: "Witaj Święta/I Poczęta/Niepokalanie". Figura Matki Bożej otoczona jest blaszanym zadaszeniem zwieńczonym krzyżem. Odrestaurowana w 2017 roku.

Kapliczka św. Mikołaja na Dziołku[edytuj | edytuj kod]

Kapliczka szafkowa św. Mikołaja zawieszona na jodle w przysiółku Dziołek. Drewniana, rzeźbiona i przeszklona od przodu kapliczka została ufundowana na początku XX wieku przez ojca księdza Mikołaja Piechury, późniejszego proboszcza w Trzcianie jako wotum za dar kapłaństwa syna. Wewnątrz kapliczki drewniana, ludowa rzeźba św. Mikołaja biskupa oraz drewniany krucyfiks.

Kapliczka Chrystusa Ukrzyżowanego na Rosochatce[edytuj | edytuj kod]

Kapliczka szafkowa Chrystusa Ukrzyżowanego w przysiółku Rosochatka, na granicy Rozdziela, Rajbrotu i Kamionki Małej. Drewniana, rzeźbiona, szafkowa, przeszklona od przodu i zwieńczona krzyżem. Wewnątrz biała rzeźba Jezusa na krzyżu.

Kapliczka Matki Bożej Różańcowej na Górach[edytuj | edytuj kod]

Kapliczka szafkowa w przysiółku Góry, przy niebieskim szlaku turystycznym. W drewnianej, rzeźbionej, przeszklonej od przodu i zwieńczonej krzyżem kapliczce znajduje się gipsowa figura Matki Bożej Różańcowej oraz zabytkowa pasyjka z Chrystusem przeniesiona z poprzedniej kapliczki. Dawniej bowiem kapliczka wisiała na jodle, którą przewróciła wichura w czasach pradziadków obecnych opiekunów. Wówczas przeniesiono ją na słup. Obecnie odnowiona.

Kapliczka Matki Bożej z dzieciątkiem Jezus "Za Grabiem"[edytuj | edytuj kod]

Murowana kapliczka domkowa na posesji Stanisława Parucha. Pierwotnie oszklona szafka na kamiennym słupie wybudowana w 1986 roku przez Stanisława Parucha. Wewnątrz szafki figura Matki Bożej z dzieciątkiem Jezus przywieziona z Wieliczki oraz drewniany krzyż przeniesiony z pobliskiego drzewa. W 2012 roku opiekun kapliczki rozbudował ją budując ściany z kamienia i przykrywając ją dwuspadowym dachem, tak, że dawna figura znalazła się we wnętrzu nowej. Wewnątrz obrazy Serca Jezusa, Serca Maryi, Jezusa Miłosiernego, a także na postumencie drewniana płaskorzeźba papieża Jana Pawła II.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kapliczki, figury i krzyże przydrożne Ziemi Bocheńskiej, 2008
  2. Kapliczki małopolskie, 1992