Sinjin Smith

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sinjin Smith
Data i miejsce urodzenia

7 maja 1957
Santa Monica

Obywatelstwo

Stany Zjednoczone

Wzrost

191 cm

Dorobek medalowy
World Tour
złoto World Tour 1989 drużynowo
złoto World Tour 1990 drużynowo
złoto World Tour 1991 drużynowo
złoto World Tour 1992 drużynowo

Sinjin Smith, właśc. Christopher St. John Smith (ur. 7 maja 1957 w Santa Monica) – amerykański siatkarz plażowy, czterokrotny zwycięzca World Tour w latach 1989-1992. Zdobył mistrzostwo Stanów Zjednoczonych, sześciokrotnie zwyciężał w Manhattan Beach Open, czterokrotnie razem z Randym Stoklosem został nieoficjalnym mistrzem świata[1][2]. Uczestniczył na igrzyskach olimpijskich w 1996, zajmując w parze z Carlem Henkelem 5. miejsce.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Karierę rozpoczynał jako 15-latek, startując w turniejach siatkówki plażowej w południowej Kalifornii. Uczęszczał do kalifornijskiego Uniwersytetu UCLA, gdzie grał na pozycji rozgrywającego oraz przyjmującego, trenowany przez Ala Scatesa. W pierwszym roku zdobył mistrzostwo kraju z UCLA Bruins. W następnym roku został wybrany do drużyny turnieju. W swoim ostatnim roku w 1979 Bruins ponownie dotarł do finału, pokonując zespół z USC, a Smith został wybrany najlepszym graczem mistrzostw.

Pierwszy turniej na plaży wygrał z byłym kolegą z drużyny UCLA Mikiem Normandem. Pierwszy Manhattan Beach Open wygrał w 1979 roku wraz z innym absolwentem UCLA Jimem Mengesem. Na początku lat 80. grał w duecie z Karchem Kiralym. Rozstali się, gdy Kiraly w pełni zajął się siatkówką halową. Następnie grał z Randym Stoklosem, z którym zdominowali męskie rozgrywki. Był pierwszym zawodnikiem, który osiągnął 100 zwycięstw w turniejach siatkówki plażowej, łącznie wygrał 139, co plasuje go na drugim miejscu w historii gier[3].

Razem ze Stoklosem pojawił się w grze komputerowej Kings of the Beach, wydanej przez Electronic Arts w 1988 roku, oraz na Nintento, wydanej przez Konami w 1990 roku. Pojawił się również w filmie Side Out z 1990 roku[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]