Pogrom w Kownie (1926): Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m kat.
Konarski (dyskusja | edycje)
drobne merytoryczne
Linia 1: Linia 1:
[[Plik:Karmelitu baznycia 2007-04-12.jpg|thumb|Kościół św. Krzyża w Kownie]]
[[Plik:Svc. Trejybes baznycia 2006-06-11.jpg|thumb|Kościół św. Trójcy]]


'''Pogrom Polaków w Kownie w 1926 roku''' - W dniu 26 września 1926 r. w [[Kościół świętego Krzyża w Kownie|kościele św. Trójcy (karmelitów)]] w Kownie oraz na [[Cmentarz karmelicki w Kownie|pobliskim cmentarzu]], uzbrojone bojówki litewskie dokonały pogromu na ludności polskiej, podczas którego Litwini pobili pałkami i poranili nożami modlących się Polaków. Grupa litewska wdarła się do kościoła zamykając drzwi od wewnątrz i zaatakowała modlących się wiernych. Inna grupa zaatakowała wiernych poza kościołem oraz na pobliskim cmentarzu, gdzie napastnicy strzelali z rewolwerów w powietrze. Źródła relacjonujące te wydarzenia zwracają uwagę, że wydarzenia te miały miejsce przy całkowitej obojętności policji litewskiej. Prasa po zajściach wymieniała liczbę około 50 rannych. Wydarzenia te stały się przyczyną wystosowania przez polskich posłów w litewskim parlamencie listu protestacyjnego skierowanego do Ministra Spraw Wewnętrznych Republiki Litewskiej<ref>''Pogrom polskiej procesji jubileuszowej w Kownie'', "Chata Rodzinna", nr 36 z 3 października 1926, s.2-3</ref><ref>"Chata Rodzinna", nr 37 z 17 października 1926 r., s.1</ref>.
'''Pogrom Polaków w Kownie w 1926 roku''' - W dniu 26 września 1926 r. w kościele św. Trójcy w Kownie oraz na pobliskim cmentarzu, uzbrojone bojówki litewskie dokonały pogromu na ludności polskiej, podczas którego Litwini pobili pałkami i poranili nożami kilkudziesięciu zebranych Polaków. Około godziny 13 grupa Litwinów zaatakowała zebranych w kościele wiernych zamykając drzwi od wewnątrz. Inna grupa zaatakowała wiernych poza kościołem oraz na pobliskim cmentarzu, gdzie napastnicy strzelali z rewolwerów w powietrze. Źródła relacjonujące te wydarzenia zwracają uwagę, że wydarzenia te miały miejsce przy całkowitej obojętności policji litewskiej. Prasa po zajściach wymieniała liczbę około 50 rannych, a kilku świadków oświadczyło, że widziało w kościele zabite trzy kobiety i dziecko (informacja ta nie została potwierdzona). Zajścia te stały się przyczyną wystosowania przez polskich posłów do litewskiego parlamentu [[Wiktor Budzyński (1888-1976)|Wiktora Budzyńskiego]] i [[Tomasz Giżyński]]ego zapytania odnośnie wyjaśnienia okoliczności tych wydarzeń skierowanego do Ministra Spraw Wewnętrznych Republiki Litewskiej<ref>''Pogrom polskiej procesji jubileuszowej w Kownie'', "Chata Rodzinna", nr 36 z 3 października 1926, s.2-3</ref><ref>"Chata Rodzinna", nr 37 z 17 października 1926 r., s.1</ref>.
== Źródła ==
[http://www.kresy.pl/kresopedia,biblioteka,prasa,chata-rodzinna-1926?zobacz/chata-rodzinna-1926-37 "Chata Rodzinna" nr 37]


{{Przypisy}}
{{Przypisy}}

Wersja z 16:04, 31 sie 2012

Kościół św. Trójcy

Pogrom Polaków w Kownie w 1926 roku - W dniu 26 września 1926 r. w kościele św. Trójcy w Kownie oraz na pobliskim cmentarzu, uzbrojone bojówki litewskie dokonały pogromu na ludności polskiej, podczas którego Litwini pobili pałkami i poranili nożami kilkudziesięciu zebranych Polaków. Około godziny 13 grupa Litwinów zaatakowała zebranych w kościele wiernych zamykając drzwi od wewnątrz. Inna grupa zaatakowała wiernych poza kościołem oraz na pobliskim cmentarzu, gdzie napastnicy strzelali z rewolwerów w powietrze. Źródła relacjonujące te wydarzenia zwracają uwagę, że wydarzenia te miały miejsce przy całkowitej obojętności policji litewskiej. Prasa po zajściach wymieniała liczbę około 50 rannych, a kilku świadków oświadczyło, że widziało w kościele zabite trzy kobiety i dziecko (informacja ta nie została potwierdzona). Zajścia te stały się przyczyną wystosowania przez polskich posłów do litewskiego parlamentu Wiktora Budzyńskiego i Tomasz Giżyńskiego zapytania odnośnie wyjaśnienia okoliczności tych wydarzeń skierowanego do Ministra Spraw Wewnętrznych Republiki Litewskiej[1][2].

Źródła

"Chata Rodzinna" nr 37

  1. Pogrom polskiej procesji jubileuszowej w Kownie, "Chata Rodzinna", nr 36 z 3 października 1926, s.2-3
  2. "Chata Rodzinna", nr 37 z 17 października 1926 r., s.1